čtvrtek, 27. březen 2003

Další vypečené vydavatelství: Ropeadope

Napsal(a) 

Další vypečené vydavatelství: Ropeadope Další vypečené vydavatelství: Ropeadope
Všechno je relativní: proč by nemohl být malý, nedávno založený label vlivný a úspěšný v mezinárodním měřítku? Americkým Ropeadope se v současné době daří. Během tří let nevydali mnoho titulů, ale několika se trefili do černého: v Evropě si je pod distribuční ochranu vzal zavedený Rykodisc, vrcholem ve "veřejných úspěších" je čerstvá nominace na ocenění Grammy. Dalo by se říci, že Ropeadope hledají novou syntézu pro hudbu amerických kořenů: narazíme tu na neworleánské dechy, gospel, filadelfský jazz, sofistikovaný ohlas country a zatím nejčastěji na progresivní výboje černého funku a soulu, navazující na svobodné řádění "free-funkových" klasiků od George Clintona po Sonnyho Sharrocka. Ropeadope jsou při vší ostře hlídané produkci alb vlastně dost spontánní, takže přes neslýchanost toho, co provádí se svými gramofony DJ Logic , jsou jeho alba skákavým vtipem, příležitostí, jak si pořádně zařádit. Vydavatelství přes svou čerstvost téměř nespolupracuje se začátečníky (jeho šéf operoval dřív v klubu a vydavatelství Knitting Factory) a Logic není výjimkou: najdeme ho na albech Uriho Cainea a Sex Mob. Po zahřívacím albu Presenting Project Logic přišla orgiastická kombinatorika The Anomaly , kde Logic proplouvá mezi živými hráči i samply od hiphopu po operní záznam. Koncept není vyšší než bláznivá maškaráda, balábile podpořené špičkovou hráčskou technikou turntablisty Logika a jeho party. Jedním z hostů je i kytarista Vernon Reid, dělící své aktivity mezi skupinu Living Colour a osobní avant-tvorbu: z Reida a Logika se nedávno stali The Yohimbe Brothers a spějí k žhavějšímu, funkovějšímu výrazu než sám Logic. Ne vždy se přemíra "nápadů" a lákavě podivných postupů potkává s rytmickým tahem: trochu jako kdyby někdo intenzivně filozofoval během přemetů na skateboardu.

Další vypečené vydavatelství: Ropeadope Další vypečené vydavatelství: Ropeadope

Ropeadope se vloni dobře ujala dvou skupin, s nimiž to nedávno zkusili Sony Music (a pak zjistili, že od současné hudby raději zase dají ruce pryč). Prérijními příbuznými našeho Jablkoně by mohlo být Tin Hat Trio , sanfrancisští tuláci ve stadiu lyrického experimentu. Svými akustickými skladbami odrážejí americkou dřevní hudbu, jsou však stejně přirození jako skladatelsky bystří, od základních nástrojů (banjo, dobro, housle, akordeon, harmonium) se vydávají až k preparovanému klavíru nebo rozšíření na orchestřík o harfu Zeeny Parkins (downtown, aktuální spoluhráčka Björk). Jediná zpívaná skladba, standard Willow Weep For Me, skrze skuhravý hlas countryového Willieho Nelsona dobře naplňuje titul alba The Rodeo Eroded (Zkorodované rodeo). Úspěšní Sex Mob procházejí zajímavým vývojem: ubývá akcentu na zábavnou potrhlost, místo toho jdou do hloubky - překvapivě právě na albu zdánlivě povrchní atraktivity Sex Mob Does Bond . Trumpetista Steven Bernstein vytahal z bondovských filmů často nenápadné a neznámé motivy, včetně ryze funkční atmosférické hudby. Výsledná suita je pak malým esejem o charakteru a znakovosti filmové hudby - jistěže hraná se vší přitažlivostí kvartetu. Bernstein prožívá dobré období: vloni se setkal s triem klasika Sama Riverse, s nímž na albu Diaspora Blues adaptoval melodie synagogálních kantorů. Album vyšlo na labelu Johna Zorna Tzadik, stejně jako výtečný sólový debut Roba Burgera z Tin Hat Tria.

Další vypečené vydavatelství: Ropeadope Další vypečené vydavatelství: Ropeadope
Zdá se, že Zorn jako organizátor, tichý producent i inspirátor zůstává středobodem newyorské scény.

Nejvíce jazzovou položkou vydavatelství je zřejmě The Philadelphia Experiment : reminiscence všestranného klavíristy a konceptualisty Uriho Cainea na filadelfskou jazzovou vlnu: v rozkmitu od grooveů až po introspekci ho doprovází mj. Christian McBride. Na březen je ohlášen k vydání Detroitský experiment: co se asi bude dít v těchhle laboratořích? Posledním tipem budiž summit Medicated Magic , který se udál u příležitosti pětadvacetiletí neworleánských Dirty Dozen Brass Band : při stylovém těkání asistují Dr. John, Norah Jones, DJ Logic, Olu Dara a další. A ještě bonus: zmíněnou nominací Grammy je postižen Spanish Harlem Orchestra , "španělská odpověď na Buena Vista Social Club": hudba tradic a zkušeností dřevní španělské komunity v New Yorku.

Poněkud protivná sentence praví, že hudební progres se odehrává v tanečních stylech. Ať už je to tak nebo ne, Ropeadope spojují posluchačskou přitažlivost s dobrými novými podněty. Po prozkoumání internetových stránek se zdá odhalena ještě další část firemního úspěchu: bez křečovité honby za úspěchem tu pracuje parta přátel.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.