Brněnská Expozice nové hudby: Hilary Jeffery, David Toop i Valentin Silvestrov

V něděli 7. března bude v Brně už po třiadvacáté zahájen festival Expozice nové hudby. Program tentokrát odráží širokou variabilitu hudebního prostoru, který neinklinuje k masovosti, podbízivosti či uniformitě. Oproti předchozím ročníkům nebude ten letošní tématicky vyhraněn, jak ale pořadatelé podotýkají: „Absence tématu letošního ročníku neznamená atematičnost. Tématem je hudba sama a její mnohotvárnost.“

Hned v úvodní večer se v prostorách klubu Fléda představí v Británii usazený Holanďan Hilary Jeffery . Skladatel, spisovatel, výtvarník a trombónový mág představí jednu ze svých neustále se vyvíjejících kompozic, Tromboscillator . Společnost mu bude dělat americký trombónista a experimentátor Nicolas Collins , jenž představí tři reprezentativní ukázky postmoderního zacházení se zvuky a hlasy, a Abstract Monarchy Duo , které spojuje proslulého rakouského trumpetistu Franze Hautzingera a maďarského violistu Zsolta Sőrése .

Po pondělním vystoupení Středoevropského souboru bicích nástrojů DAMA DAMA pod vedením Dana Dlouhého v Divadle Reduta dojde na dalšího ze zahraničních hostů v úterý, kdy se opět v klubu Fléda představí britský skladatel a publicista David Toop s projektem Sinister Resonance , který se pohybuje na pomezí hudebního divadla, čtení, virtuální opery, improvizace a seance.

Ve středu pak ve dvoraně Centra VUT představí své cykly Melodie okamžiků a Bagately pro klavír nejvýznamnější ukrajinský skladatel posledních dekád Valentin Silvestrov , v jehož současné tvorbě doznívá v podobě tichých reminiscencí hudba uplynulých slohových epoch.

Stejné místo bude i dějištěm závěrečného koncertu, na kterém ve čtvrtek vystoupí tuzemský soubor fama Q , aby předvedl tvorbu klasiků druhé poloviny minulého století – Američanů Mortona Feldmana a Johna Cage .

Vstupenky na jednotlivé koncerty budou k dostání vždy na místě.

Expozice nové hudby, Brno – různá místa, 7. – 11. 3. 10

odkazy

Expozice nové hudby

Sdílet článek: