čtvrtek, 18. srpen 2005

Amos Lee

Napsal(a) 

Amos Lee Amos Lee

Amos Lee - zpěv, akustická kytara, Adam Levy - el. kytara, Devin Greenwood - Hammond B3, Wurlitzer, Lee Alexander, Jaron Olevsky - basa, Fred Berman - bicí. Vydáno 2005. TT: 35:57. 1 CD Blue Note 724359735023 (EMI).

Těžko se divit zasloužilé jazzové značce Blue Note, že vydává album v podstatě folkového písničkáře s jemným soulovým projevem. Miliony prodaných kusů (snad dokonce víc než osm) CD Norah Jones Come Away With Me, které se jazzu jen zdálky dotýká, je příkladem nutkajícím manažery téhož podniku k pokusu o reprízu. Přičemž náklady debutu sedmadvacetiletého ex-učitele základní školy z Philadelphie musely být minimální. Zato jeho kvalita je vysoká.

Amos Lee , kterého měla právě Jones vloni jako předskokana evropského turné a několika koncertů doma (mihne se skoro jen symbolicky také coby pianistka a background vokalistka i na desce), a jenž letos plní tutéž roli na vystoupeních Boba Dylana, je nevšedním zjevením. Klidné, křehké, melodicky nápadité a víceméně akusticky prováděné, stavebně prosté songy (v průměru tříminutové), zpívá jejich autor, majitel elastického hlasu, projevem připomínajícím velká jména počátku sedmdesátých let: Billa Witherse (Give It Up ostatně stojí na vysloveně withersovském groovu), ale třeba i Stevie Wondera. Zatímco vzdušná instrumentace nahrávek odkazuje na Amosovy oblíbené staré desky Neila Younga a Jamese Taylora.

Kombinace výrazových prostředků pop-soulu se zvonivým folk-rockem přináší překvapivou a přitažlivou svěžest. Lee suverénně přechází z plného hlasu do falzetu a zase zpátky, obtáčí tóny svlačcovitými ozdobami zprava zleva a báječně nahraná, spíš jen podkreslující kapela pod dohledem producenta a basisty Lee Alexandera (další pojítko s Norah Jones), nezahraje ani dvaatřicetinku navíc. Přesvědčivý romantik, zpívající v možná skladatelsky nejvydařenějším Soul Suckers o mocné síle krásy v ošklivém světě (s tahy cella a violy v zádech), je talentem, jaký snadno ocení i jazzoví posluchači. I když Amos Lee se žánrem souvisí málem ještě méně než jeho několikrát zmíněná slavná label-kolegyně.

Vydavatel: Blue Note/EMI

Stopáž: 35:57

EAN: 724359735023

Nahráli: Amos Lee - zpěv, akustická kytara, Adam Levy - el. kytara, Devin Greenwood - Hammond B3, Wurlitzer, Lee Alexander, Jaron Olevsky - basa, Fred Berman - bicí

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.