Lucie Jirglová

Lucie Jirglová

Yukiko Sawa: Domnívat se, že Japonci Martinů neznají nebo mu nerozumí, je velký omyl

Pianistka, pedagožka a překladatelka Yukiko Sawa navštívila v těchto dnech Prahu. Vzhledem k tomu, že má velmi ráda hudbu Bohuslava Martinů, byla hostem v pražském Institutu Bohuslava Martinů a vyjela si na malý výlet do jeho rodiště – Poličky. Dále vystoupila v pražském Hlaholu na malém koncertě, který pořádal spolek Praha Cáchy/Aachen, na tématickém večeru s názvem Osudy exulanta Bohuslava Martinů. Na koncertě vystoupila s vnučkou pana Hideo Sekine, dlouholetým propagátorem české hudby v Japonsku, o kterém bude dále ještě řeč. Při té příležitosti jsme s ní pohovořili o její lásce k české hudbě, o jejích pražských studiích i jejích současných aktivitách a plánech.

Z těch dědů a bab... z nich jsem a vracím se k nim znova

Letos 8. prosince uplyne už sto dvacet let od doby, co na poličskou věž kostela sv. Jakuba chudému obuvníkovi „přinesla vrana hošička klučačka“. Ve výšce 36 metrů nad zemí prožil Martinů dvanáct let svého života obklopen láskou...

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

7. březen 2011
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

Letos v dubnu uplynul rok od slavnostního otevření Centra Bohuslava Martinů v Poličce, které sídlí v nově zrekonstruovaném objektu městského muzea.

Píšu paměti o svém synu Bohuslavu, který se narodil na věži kostela sv. Jakuba 8. prosince roku 1890 na slavný den Panny Marie, právě když zvonili všemi zvony. Porodní babička paní Lucie Křiklavová řekla: „To bude slavný muž; přivítali ho slavným zvoněním.“ Chlapec vyrůstal odloučen od světa.

„Velikost umělcova podmíněna je jeho velikostí lidskou.“ Jan Zrzavý

„Milý příteli, často na Vás vzpomínám a hlavně na chvíle prožité v Paříži a na zájezdy do Prahy, a věřte mi, že se mi moc často nesmírně stýská... vše se tak změnilo...

Kateřina Červinková Houšková - O zpívajících rukách, hudbě pro oči a skladbách neslyšících

Zní vám taková spojení poněkud podivně či nesmyslně? Dnes už však ani u nás není výjimkou setkat se s neslyšící tanečnicí, skupinou bubeníků, neslyšícím dýdžejem nebo tanečními kurzy pro neslyšící.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.