Redakce

Redakce

Novoroční Carmina Burana se vrací do Šumperku

30. listopad 2023
Novoroční Carmina Burana se vrací do Šumperku

2. ledna 2024 zazní v šumperském Domě kultury jedna z nejznámějších skladeb v historii klasické hudby – Carmina Burana. Stohlavý sbor, sólisté, dva klavíry, bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc a dirigent Marek Šedivý – to je stejné obsazení, které v klášterním kostele v Šumperku již před rokem v rámci Klášterních hudebních slavností.

Smetanova Litomyšl hlásí zájem o Smetanovy opery i galakoncert Freddieho De Tommaso

Národní festival Smetanova Litomyšl, který se stane ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, spustil začátkem listopadu prodej balíčků s operami nejslavnějšího litomyšlského rodáka. Milovníci Smetanových oper, jež festival kompletně uvede v jednom ročníku poprvé ve své téměř osmdesátileté historii, projevili o balíčky nebývalý zájem. Pořadatelé proto uvolnili do prodeje další místa. Vstupenky na všechny programy 66. ročníku Smetanovy Litomyšle, jenž potrvá od 8. června do 7. července 2024, bude možné zakoupit od 6. března.

Kouzelná Rybovka Matěje Formana se vrací na program Pražských symfoniků

Již třetí sezonu se na předvánočním repertoáru FOK objevuje scénicky zpracované provedení Rybovy České mše vánoční Matěje Formana. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK letos opět uvede toto velkolepé představení s pestrobarevnými kulisami, dřevěnými loutkami a kostýmovanými pěvci v kostele sv. Šimona a Judy i ve Smetanově síni Obecního domu.

Giovanni Antonini se vrací k České (studentské) filharmonii

Českou studentskou filharmonii již dirigovali Simon Rattle a Semjon Byčkov, který s ní loni na přelomu listopadu a prosince dokonce oslavil své sedmdesátiny. Letos v únoru ji řídil i další uznávaný dirigent Giovanni Antonini, který se k mladým hudebníkům vrací po několika měsících, aby společně nastudovali Haydnovu Symfonii č. 85 „Královna“ a Vivaldiho Koncert pro housle, smyčce a basso continuo D dur „Grosso Mogul“ se sólistou Josefem Špačkem. V druhé půli zazní v podání České filharmonie suita z baletu Don Juan Christopha Willibalda Glucka a Haydnova Symfonie č. 103 „S vířením kotlů“. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od 29. listopadu do 1. prosince vždy od 19.30 hodin.

Světová klavírní tvorba FOK uvítá Iva Kahánka

V rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba vystoupí v sobotu 9. prosince v pražském Rudolfinu oblíbený český klavírista Ivo Kahánek. Zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Viktora Kalabise a Roberta Schumanna. Koncert se koná za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

PKF uvede koncert současné hudby věnovaný Hanuši Bartoňovi

Cyklus soudobé hudby S orchestru PKF – Prague Philharmonia pokračuje v úterý 12. prosince ve Studiu Švandova divadla v Praze. Druhý koncert, s podtitulem Hanuš Bartoň a Michal Nejtek – Hudba po roce 2000, bude věnován Hanuši Bartoňovi, který se ještě podílel na jeho přípravě.

Stavovské divadlo nabídne vánoční hudební pohádku pro děti LouTkáček

Dne 30. listopadu 2023 se ve Stavovském divadle uskuteční česká premiéra vánoční pohádky se zpěvem, tancem a loutkami LouTkáček skladatele Paula Hindemitha v českém přebásnění Ondřeje Hučína. Režie se ujal umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry, hudebního nastudování dirigent David Švec. LouTkáček je posledním jevištním operním projektem Opery Národního divadla a Státní opery v cyklu Musica non grata, jenž je realizován za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v ČR.

fama Q přednese výběr současné domácí i světové kvartetní tvorby

„Nečinit kompromis je něco, co je z pozice estetického tvůrce právoplatným rozhodnutím. Nepřizpůsobovat se ničemu, jedině vlastnímu svědomí či výběru – anebo systému. Nehledat pohodlné řešení, ale vytvořit tlak, aby se společnost přizpůsobila dílu.“ V tomto dramaturgickém kontextu se představí pražské kvarteto fama Q. V úterý 28. listopadu v prostoru Galerie HAMU přednese čtyři kompoziční přístupy z české i světové tvorby.

Maraton hudby Brno představuje novou dramaturgii a hlavní jména příštího ročníku

Šéfdramaturg Milan Tesař představuje novou koncepci festivalu a oznamuje jméno rezidenčního umělce, kterým je akordeonista Vincent Peirani z Francie. Do Brna znovu zavítá estonské duo Puuluup a návštěvníci se mohou těšit také na nové tváře hudby z Balkánu, střední Asie nebo Kavkazu. Maraton hudby Brno oživí jihomoravskou metropoli ve dnech 8.–11. srpna 2024.

Snarky Puppy, pětinásobní držitelé Grammy, oslaví na JazzFestu Brno 2024 dvacáté výročí

Legendární americká formace Snarky Puppy posiluje program celoročního mezinárodního festivalu JazzFestBrno 2024, který tak v tuto chvíli nabídne do příštího léta celkem jedenáct koncertů, na nich vystoupí mimo jiné zpěvačka Samara Joy, trumpetista Chris Botti nebo banjista Béla Fleck. Snarky Puppy zahrají ve své početné sestavě na jediném tuzemském koncertě příští rok 1. května v brněnském Sono Centru v rámci turné k zatím poslednímu albu Empire Central, na kterém oslaví dvacet let od svého založení. Zajímavostí je, že již 17. února v Besedním domě představí basista, zakladatel a kapelník této formace Michael League a její dlouholetý člen a klavírista Bill Laurance na samostatném koncertu svůj plně akustický hudební projekt. Předprodej vstupenek na koncert Snarky Puppy začíná 24. listopadu ve 12.00 na webu festivalu, kde najdou zájemci celý program festivalu, více informací i probíhající předprodej na všechny další koncerty.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.