Marian Pavlík

Marian Pavlík

Adam Bałdych: Improvizaci si musíte také naplánovat

O výzvách pandemie, improvizaci v „klasickém“ hudebním kontextu i nových posluchačských návycích s Adamem Bałdychem. Polský houslista letos navštívil festival Trnavský Jazzyk a řeč zde přišla i na nové album Poetry, které aktuálně vychází u ACT Music.

Harold López-Nussa: K Havaně mám citový vztah

Hudba kubánského pianisty Harolda Lópeze-Nussy odráží celou škálu bohatství kubánské hudby v kombinaci s prvky klasické a lidové hudby i jazzové improvizace. Rozhovor s ním jsme pořídili u příležitosti koncertu na festivalu Jazz Fest Brno, kde López-Nussa vystoupil se svým triem.

Jiří Kotača   Alf Carlsson: Osudové hudební setkání

Trumpetista a skladatel Jiří Kotača a švédský kytarista Alf Carlsson se poznali na studiích v nizozemském Rotterdamu. Osudové setkání později vyústilo v založení švédsko-česko-slovenské formace Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet, jejíž debutové album Journeys nyní vyšlo v u labelu Amplion Records.

Terence Blanchard nechce být černošským skladatelem

Americký trumpetista a skladatel Terence Blanchard získal během své bohaté kariéry pět cen Grammy, z toho dvě za nejlepší jazzové instrumentální sólo. Z rodného New Orleans odjel brzy za studiem na Berklee College of Music, kde se díky svému pedagogovi seznámil s Lionelem Hamptonem. Na prvním setkání to zajiskřilo a Blanchard se stal členem Hamptonova orchestru. Následovalo působení v Blakeyho Jazz Messengers, slibný začátek budování sólové kariéry. Blanchard je podepsán pod více než dvaceti alby a složil hudbu k desítkám filmů. Poslední dvě desky nahrál se svým kvintetem The E-Collective, s nímž přijel i na Ozvěny Jazzfestu Brno, aby představil nedávno vydané album Live. To tvoří sestřih z koncertů, které kapela odehrála ve Spojených státech na místech, kde došlo k eskalaci násilí mezi policejními složkami a černošským obyvatelstvem. U příležitosti brněnského koncertu nám Terence Blanchard poskytl rozhovor.

Yellowjackets: Jsme kapela bez kapelníka

19. říjen 2018
Yellowjackets: Jsme kapela bez kapelníka

Americká kapela Yellowjackets patří již několik dekád ke stálicím světové hudební scény. Od jazz-funkového debutu s názvem Yellowjackets z roku 1981 vydala pětadvacet alb, přičemž dvě z nich dostala nejvyšší hudební ocenění Grammy Awards. V době svého vzniku byla skupina tak trochu kontroverzním zjevem, a to zrovna v době, kdy se jazz začal znovu ubírat akustickým směrem. Yellowjackets svou hudbu neustále inovují, vnášejí do ní nové prvky, a tak působí vždy moderně a nadčasově. Jedním ze zakladatelů a služebně nejstarších členů kapely je klavírista, skladatel a aranžér Russell Ferrante. Dalším dlouholetým členem je také známý saxofonista Bob Mintzer. Na podzim chystají Yellowjackets evropské turné, přičemž vystoupí i na několika českých koncertech, včetně festivalu Jazz Groove Brno 22. října. V souvislosti s přípravami na evropské turné jsme si povídali s Russellem Ferrantem a Bobem Mintzerem o historii skupiny, neustálém hledání nových impulsů, dalších plánech i o čerstvém albu Raising Our Voice.

Lizz Wright: Příběhy amerického Jihu

3. říjen 2018
Lizz Wright: Příběhy amerického Jihu

Americká zpěvačka Lizz Wright pochází z malého městečka Hahira ve státě Georgia, kde už jako dítě zpívala gospel. Ke zpěvu neměla daleko, protože její otec byl knězem a vedl církevní pěvecký sbor. Zpěv učaroval Lizz natolik, že se rozhodla pro jeho studium na Georgia State University v Atlantě. Krátce po dovršení dvacítky podepsala kontrakt s vydavatelstvím Verve Records, které vydalo její první čtyři alba. Lizz Wright řadí hudební kritici a média do kategorie jazzu a gospelu, ale ona se jazzovou zpěvačkou necítí být. V jejích písních se mísí gospel s bluesovou tradicí a jazzovým feelingem. Loni vyšlo Lizzino šesté allbum s názvem Grace, s nímž se Lizz vrací domů do rodných Blue Ridge Mountains, do mytické střední a jižní Georgie. Lizz Wright odhaluje spleť hluboko zakořeněných příběhů a písní, odrážejících pestré tradice a duši amerického Jihu. Jak písně z Grace, tak ty ze svých starších alb zazpívá v doprovodu své kapely 25. října 2018 v pražském Rudolfinu v rámci festivalu Struny podzimu.

Dominic Miller: Usilovně zkoumám ticho

8. srpen 2018
Dominic Miller: Usilovně zkoumám ticho

Kytarista Dominic Miller je známý zejména pro svou spolupráci se Stingem. Rodák z argentinského Buenos Aires platí v hudebním světě za špičkového profesionála a jeho propojení se Stingem trvá již desítky let. Na Stingově produkci se podílí nejen jako kytarista, ale i jako skladatel a aranžér. Ze společné tvorby je známá například skladba Shape Of My Heart. Miller se narodil v Argentině, ale studoval v Anglii a již několik let žije ve Francii. Jako hudebník tedy ve své tvorbě spojuje to nejlepší ze starého i nového kontinentu. Suverénně se pohybuje na rozhraní akustického rocku, fusion i folku s prvky progresivního rocku, francouzského šansonu a latinskoamerické hudby.

Vertigo patnáct let bez kapelníka

12. září 2017
Vertigo patnáct let bez kapelníka

Bubeník, perkusista, vibrafonista a pedagog Dano Šoltis je flexibilní a citlivý hráč, pohybující se stejně jak na jazzové klubové scéně, tak na velkých pódiích rockových koncertů. Vedle hudebního působení ve formacích Vertigo, MaBaSo a minus123minut se věnuje výuce bicích na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka a vede workshopy v Polsku, ČR i na Slovensku. Je spoluzakladatelem renomovaného jazzového uskupení Vertigo, které tento rok slaví 15 let své existence. V rozhovoru Dano Šoltis rekapituluje předcházející roky s Vertigem, vzpomíná na začátky skupiny a alba, která s kapelou nahrál.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.