Eva Doušová

Eva Doušová

Mladí pianisté hráli na klavír Steinway   Sons už poosmé

Výrazné černé čáry evokující černé klávesy na klaviatuře a barevné ruce jsou logem soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons , kterou pořádá Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy na Žižkově. Ředitelkou této soutěže je pedagožka Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy Hana Dvořáková a nutno podotknout, že soutěž je součástí Klavírního festivalu prof. Zdeny Janžurové. Celý festival, který probíhal zejména v květnu tohoto roku, nabídl veřejnosti tak několik akcí – koncerty, soutěž a masterclass, které byly volně přístupné široké veřejnosti.

Taťána Vejvodová: Paní učitelka, která umí otevřít dětem uši

Nestává se často, aby malá klavíristka Klára Gibišová (*2010) byla pozvána jako sólistka na slavnostní udílení Cen klasické hudby za rok 2018 do Obecního domu v Praze, kde přednesla v přímém přenosu 3. větu klavírního koncertu D dur Josefa Haydna. Na základě tohoto obdivuhodného výkonu byla pozvána do televizního pořadu Show Jana Krause, kam si s sebou přinesla hračku bengálského tygra, hbitě konverzovala, a zahrála skladby Johanna Sebastiana Bacha, Ference Liszta a písničku Honky-tonky blues, kde se zpívá „Každý ráno na piáno hraje Jack...“ (Jiří Suchý). Tím Jana Krause přiměla, aby o ní řekl, „že je opravdu bengálské zvíře...“, jak tvrdí její pedagožka Taťána Vejvodová. Klárka je žákyní Základní umělecké školy Ilji Hurníka na Praze 2, kde studuje klavír právě pod vedením Vejvodové. S ní byla navíc zařazena do stipendijního programu MenART, kde s nimi pracuje klavírní virtuos a hudební pedagog Ivo Kahánek. Jméno Klárky Gibišové je však již delší dobu spojováno s úspěchy.

Milan Langer a jeho mladý klavír

27. říjen 2017
Milan Langer a jeho mladý klavír

Na začátku července tohoto roku jsem byla svědkem obdivuhodného klavírního výkonu čtrnáctiletého pianisty Nikity Khnykina z Norska, který se v listopadu loňského roku stal laureátem Mladého klavíru Pražské konzervatoře 2016 a držitelem Ceny Unicornu  Talent Mladého klavíru. Tento mladý klavírista je v současné době žákem Hudebního institutu Barratt Due v Oslu ve speciálním programu Mladé talenty, kde jej vyučuje Marina Pliassova. Jeho mimořádného hudebního talentu si všimli také v norském Bergenu, kde jej zařadili na klavírní akademii do tříletého studijního programu mezi šestnácti až osmnáctileté studenty, a to i přes jeho mladší věk. Kromě sólového repertoáru se věnuje Nikita Khnykin také hudbě komorní a je členem úspěšného klavírního tria.  Od roku 2012 je nositelem mnoha soutěžních ocenění a uměleckých úspěchů v řadě zemí - Norsko,  Itálie, Česká republika, Estonsko, Litva, Řecko, Ruská federace. Na svém pražském recitálu předvedl dvě sonáty z tvorby Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena, dvě Etudy-obrazy Sergeje Rachmaninova, dva klavírní kusy z díla Edwarda Griega, a celý program završil  Khnykin brilantní skladbou Ference Liszta Mephistův valčík č.1.

Bedřich Tylšar: mistr hornové zvukové elegance

Před několika lety ve školních lavicích Pražské konzervatoře sedávala nenápadná mladá dívka s tmavými vlasy, jejímž studijním oborem byla hra na lesní roh. Na otázku, kdo je jejím profesorem hlavního oboru, odpověděla nynější členka České filharmonie Kateřina Javůrková: „Mým profesorem hlavního oboru je pan profesor Bedřich Tylšar.“

Setkání mladých skladatelů v Přítomnosti

Sdružení pro soudobou hudbu Přítomnost realizovalo s podporou Magistrátu hlavního města Prahy v listopadu a prosinci 2016 svoji další koncertní sezonu. Kromě „klasických koncertů“, se v prostorách Muzea Bedřicha Smetany v Praze, 13.prosince uskutečnilo již 6. setkání mladých skladatelů - studentů konzervatoře Jana Deyla, Konzervatoře v Plzni a Konzervatoře v Praze.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.