ZUŠky fungují online, jejich veřejná prezentace proběhne až na podzim

Věříme, že akce ZUŠ Open, kdy za normálních okolností uměním ožívají ulice, parky, náměstí, zámky či kostely, budou navzdory jinému termínu i podobě prvními nositeli radosti z umění a dobré nálady,“ říká hlavní koordinátorka projektu Irena Pohl Houkalová.

Letošní ZUŠ Open měla slavnostně završit skladba klavíristy a skladatele Tomáše Kača Modlitba pro budoucnost, kterou složil přímo pro tento projekt. S ohledem na aktuální dění však její premiéra musela proběhnout online. Nahráli ji stipendisté akademie MenART z řad žáků základních uměleckých škol v uplynulých týdnech doma na své mobily. Tomáš Kačo pak smíchal nahrávky stipendistů ve svém domácím studiu v Los Angeles.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=Qf0KRpDULqA&feature=youtu.be[/spvideo]

Současný stav zásadně ovlivnil i základní umělecké školy, které svou výuku a komunikaci s žáky mohou nyní realizovat pouze v online prostředí. Děti, které tráví několik hodin denně domácí výukou a jsou izolováni od svých vrstevníků, se prostřednictvím umění mohou lépe vyrovnávat s nastalou karanténou. „Posílám svým žákům videa s náměty k tvorbě, ale rozhodně je nenutím, aby mi posílali vytvořené práce emailem. Přeji si, aby to pro ně byla inspirace, která povzbudí chuť, zvědavost a elán k tvorbě,“ komentuje například svůj přístup Andrea Borovská, učitelka výtvarné výchovy v berounské ZUŠ.

Důsledky nynější situace povedou také k hlubší debatě nad řadou témat týkajících se významu uměleckého vzdělávání. „Obrovský přínos z mého pohledu vidím v samostatnosti studentů, kteří jsou najednou z ničeho nic postaveni před skutečnost, že se musejí snažit svoji píli aktivovat mnohonásobně víc, než když u nich v přímém kontaktu sedí učitel,“ říká ředitelka ZUŠ Vysoké Mýto Iva Vrátilová.

ZUŠ Open 2019Pro čtvrtý ročník ZUŠ Open původně připravovalo více než 420 škol rozsáhlý program v rámci pětidenního festivalového modelu. Silně v něm rezonovalo téma společenské zodpovědnosti. Na mnoha místech chystaly školy program ve prospěch potřebných, například představení v nemocnicích, domovech seniorů či veřejné projekty ve spolupráci s Charitou ČR.  Další podrobnosti o programu jsou k zveřejněny na webu ZUŠ Open.

Nadační fond Magdaleny Kožené rovněž pečuje o mladé talenty v rámci akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, do kterého se zapojuje řada předních českých umělců. V reakci na aktuální opatření byla prodloužena uzávěrka přihlášek do třetího ročníku do 30. dubna 2020. Více informací naleznete na webových stránkách projektu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější