Zpěv v divadle zakážeme, doma si snad lidé zpívat nepřestanou, říká Jan Burian

Na základě dnešního mimořádného jednání vlády bude opět vyhlášen nouzový stav. Zároveň byla přijata sada preventivních opatření, která se bezprostředně dotýkají umělecké a hudební činnosti. Zrušeny budou od pondělí 5. října velké hudební koncerty a na čtrnáct dnů zakázány i opery a muzikály. Důvodem je dle ministra zdravotnictví Romana Prymuly riziko infekce: „Při zpívání dochází k masivnímu šíření viru.“ Na usnesení vlády o přijetí krizového opatření zareagovalo Národní divadlo a Asociace profesionálních divadel:


Souhlasíme se snahou dočasně omezit zpívání v kolektivech. Zdá se však, že regulace je formulována podle divadelních žánrů. A zdaleka ne jasně. Budeme se samozřejmě řídit zdravým rozumem a zpěv v divadle prostě na 14 dní zakážeme. Doufám, že si doma lidé zpívat nepřestanou.“

Jan Burian
ředitel Národního divadla


Stanislav Moša, foto Jef Kratochvíl

Asociace profesionálních divadel rozumí snaze vlády omezit šíření epidemie v pěveckých kolektivech. Formulace omezení v usnesení vlády je však nejednoznačná a z praktického hlediska obtížně realizovatelná. Zakazuje například pěvecký koncert jedné zpěvačky nebo tří operních solistů a zárověň umožňuje účinkování pěveckého kolektivu v činoherní nebo taneční inscenaci, kde zpěv nepřevažuje. Chybí zřejmě těsnější spolupráce s Ministerstvem kultury, které, pokud je nám známo, navrhovalo z praktického hlediska podobné opatření v realizovatelnější podobě. Doufáme, že další kroky budou provedeny uvážlivěji a po konzultaci s praxí.

Stanislav Moša
předseda Asociace profesionálních divadel
ředitel Městského divadla Brno


Divadlo nabídne divákům výměnu vstupenek na čtyři orchestrální koncerty nebo na jakékoliv představení z repertoáru do konce divadelní sezony. „S politováním jsme nuceni také omezit maximální kapacitu diváků na 500 osob. Přerušena bude i činnost divadelních bufetů,“ informoval za ND tiskový mluvčí Tomáš Staněk. Koncerty v provedení Orchestru Opery Národního divadla a Orchestru Státní opery proběhnou 13. října ve Stavovském divadle, 14. a 18. října ve Státní opeře, 16. října v historické budově Národního divadla. Program bude upřesněn na webových stránkách divadla. „Hlediště divadel zůstávají bezpečná. K dispozici je desinfekce. V budovách divadel je možno zakoupit roušku. Zaměstnancům je denně měřena tělesná teplota,“ dodává Staněk.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější