Zlonické zvony zazní netradičně z hlediště. Filharmonie Brno zase hraje pro živé publikum

Přítomné publikum se může těšit na Maličkosti op. 47 Antonína Dvořáka a následně jeho Symfonii č. 1 c moll op.3 „Zlonické zvony“ v úpravě šéfdirigenta brněnských filharmoniků Dennise Russella Daviese. „Přál bych si, aby Dvořák byl býval měl příležitost svou První slyšet, a nacházím se v intenzivním dialogu s velmi nadaným skladatelem, který se s obtížemi vypořádával s nedostatkem zkušeností a odborného vedení. Změny, které jsem v díle provedl – některé jsou i strukturní – jsou pojímány tak, abych takříkajíc posloužil jako ozvučná deska pro mladého génia. Jsou to návrhy, které bych předložil Dvořákovi, a nabízím je tímto mému orchestru a publiku,“ řekl již dříve Davies.

Mimořádný koncert zařazuje Filharmonie Brno na přání mnoha posluchačů, kterým chybí živá symfonická hudba. „Poprvé od března zahrajeme lidem v takto velkém obsazení. Věřím, že nejenom díky tomu to bude silný zážitek. Pro mnohé bude jistě zajímavé, že se posadí na místo, kde běžně hrávají hudebníci a budou sledovat orchestr v hledišti,“ uvádí ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. 

Orchestr zároveň pořizuje nahrávku Dvořákových skladeb. Spolu s Rejchovým oratoriem Lenora tak pokračuje v edici vlastních alb. „Právě kvůli nahrávání je orchestr rozmístěn v hledišti, na pódium by se v tomto obsazení nevešel,“ uzavírá Kučerová.

Sdílet článek: