Zlaté medaile ze zámoří

Centrum múzických umění Johna F. Kennedyho (The Kennedy Center for the Performing Arts) včera oznámilo laureáty Zlaté medaile za zásluhy na poli umění, které uděluje Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění (KCICA). Toto ocenění udělované předním světovým uměleckým osobnostem obdrží 8. června v Lobkowiczkém paláci v Praze dirigent Jiří Bělohlávek , mezzosopranistky Soňa Červená a Magdalena Kožená a filantrop a mecenáš Karel Komárek Jr. na slavnostním galavečeru pražského summitu Mezinárodního výboru Kennedyho centra.

Od 4. do 8. června proběhne v Praze zasedání výboru v rámci každoročního summitu, který bude 8. června zakončen slavnostním večerem, na němž budou uděleny výroční Zlaté medaile za zásluhy na poli umění.

Magdalena Kožená

O KENNEDYHO CENTRU

Centrum múzických umění Johna F. Kennedyho (The Kennedy Center for the Performing Arts) sídlící na břehu řeky Potomac ve Washingtonu je živý památník připomínající odkaz prezidenta Kennedyho. Pod vedením předsedy dozorčí rady Davida M. Rubensteina, prezidenta Michaela M. Kaisera a uměleckého ředitele Christopha Eschenbacha patří jeho devět scén mezi nejsledovanější americké umělecké instituce. Každoročně je navštíví 2 miliony diváků, dalších 40 milionů diváků pak zavítá na turné inscenací Kennedyho centra, či sleduje rozhlasové a televizní přenosy.

The Kennedy Center for the Performing Arts

Kennedyho centrum bylo otevřeno 8. září 1971 . Vytváří původní inscenace, uvádí hudební, divadelní a taneční představení, podporuje vznik nových děl a zároveň je vůdčí americkou institucí v oblasti uměleckého vzdělávání. Spolu se spřízněnými organizacemi – Washingtonskou národní operou, Národním symfonickým orchestrem a VSA (Very Special Arts – instituce zpřístupňující umění a vzdělávání handicapovaným) – se Kennedyho centrum podílelo na vzniku více než tří set inscenací, desítek nových baletů, oper a hudebních děl.

Kennedyho centrum je vůdčí vzdělávací institucí v oblasti arts managementu. DeVos Institute of Arts Management při Kennedyho centru poskytuje školení na vysoké úrovni pro arts managery z celého světa . Spolupracuje s uměleckými institucemi a vůdčími uměleckými osobnostmi ve Spojených státech a více než sedmdesáti dalších zemích. V roce 2008 byl při DeVosově Institutu založen mezinárodní letní stipendijní program v oboru arts management, jehož cílem je nabídnout intenzivní kurz strategie v arts management. Tento program nabízí vyváženou kombinaci přednášek, konzultací a praktických stáží v jednotlivých odděleních Kennedyho centra, včetně seminářů věnovaným uměleckému a strategickému plánování, fundraisingu, marketingu a financím. Programu se již zúčastnilo několik arts managerů z Prahy.

Sdílet článek: