Zlatá Praha letos se Štefanem Margitou, Bohuslavem Martinů, Petrem Weiglem či Kafka Bandem

Pětapadesátý ročník festivalu Zlatá Praha startuje ve středu 19. září, a kromě tradiční přehlídky toho nejlepšího, co se ve světě natočilo o hudbě, tanci a divadle, nabídne večer Štefana Margity či hudebně-divadelní inscenaci Amerika od skupiny Kafka Band. Legendární Rusalka v podání Magdy Vašáryové s hlasem Gabriely Beňačkové uctí památku režiséra Petra Weigla. Návštěvníci mohou zažít také Den s hvězdami StarDance nebo protančit večery v Klubu Lávka.

„Letos se do soutěže přihlásilo 87 snímků ze 14 zemí světa a jsou mezi nimi skvosty i rarity. Vedle portrétů Franca Zeffirelliho, Leonarda Bernsteina, Eliny Garanči a baletů a oper, jako jsou Don Giovanni, Malá mořská víla či Fidelio a Louskáček, nás Švédský rozhlasový sbor zavede pětadvacet metrů pod zem, do prvního jaderného reaktoru Švédska, nebo baletní soubor CNC Ballet de Lorriaie na fotbalové hřiště,“ vysvětluje ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Vedle sledování soutěžních snímků si mohou návštěvníci Zlaté Prahy užít i bohatý doprovodný program. Letos bude zahajovací večer patřit Štefanu Margitovi. Ten si k sobě ve středu 19. září pozve na Novou scénu hosty, jako jsou Hana Zagorová, Martin Chodúr, Miro Žbirka nebo sopranistky Kateřina Kněžíková a Simona Šaturová. Vystoupení bude také živě přenášet ČT art.

Čtvrteční program ožije v budově Themosu projekcemi šesti snímků s tematikou tance či klasické i moderní hudby. Nabitý den odstartuje show Best of 420 People, jež ukáže, co v kolektivu 420PEOPLE za posledních pět let vzniklo. Za účasti skladatelky Sylvie Bodorové uvidí diváci film Hudba je nejkrásnější dar a v 13:20 začne promítání koncertu konceptuálního alba Zámek skupiny Kafka Band. Odpoledne se návštěvníci mohou těšit na snímek České komorní zlato, jenž přiblíží, jak funguje souhra smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet, dokument o Miroslavu Vitoušovi či investigativní příběh Who has stolen the Boléro by Maurice Ravel? Večerní program pak bude ve Velkém sále patřit filmovému, televiznímu a divadelnímu režisérovi Petru Weiglovi, který letos zemřel. Na jeho počest se filmového zpracování Rusalky zúčastní herci a protagonisté, včetně Magdy Vašáryové, Gabriely Beňačkové a Milana Kňažka.

Premiéru televizního zpracování komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí, která se ocitla v nejužším výběru nominací na cenu International Opera Award, uvidí diváci v pátek večer. Festival pak tradičně zakončí sobotní slavnostní předávání cen 55. Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha.

Čtyři festivalové dny lze strávit i aktivně. Páteční den roztanči piazzetu hvězdy tanečního pořadu StarDance, i s autogramiádou tanečních dvojic nové řady, v sobotu pak Zlatý den Zlaté Prahy nabídne bubenická a akrobatická vystoupení, koncerty různých žánrů, workshopy či ukázky repertoáru profesionálních baletních souborů. Klub Lávka se pak po dva večery a dvě noci stane dějištěm tančíren, kde se bude tančit například argentinské tango, salsa či bachata.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější