Židovské muzeum v Praze zve na Hudební podzim v Maiselově synagoze

Židovské muzeum v Praze představuje program nové sezony koncertů komorní vážné hudby v Maiselově synagoze. Letošní koncertní cyklus zahájí 20. října vystoupení smyčcového kvarteta Alma Ansámbl s programem nazvaným Osudy Almy Rosé v hudbě. Do konce roku se pak představí ještě 24. listopadu Pavel Bořkovec Quartet a 15. prosince Tramontana / Hana Fleková, Jan Krejča & Lenka Torgersen.

Smyčcový soubor Alma Ansámbl ve složení Silvie Hessová, Martina Bačová, Věra Binarová a Hana Baboráková Shabuová patří k předním komorním hráčkám a představily se posluchačům doma i ve světě. Hlavní ideou souboru je zachovat uměleckou individualitu sólistek a zároveň rozšiřovat tvorbu ve spojení hudby s výtvarným uměním, tancem a divadlem.

Inspirací k založení Alma Ansámblu se stala osobnost i životní příběh významné hudebnice a houslistky Almy Rosé. Její umělecké vzdělání, ambice, láska k hudbě a především její odvaha zůstávají pro soubor velkou inspirací,“ uvedla Lucie Křížová z Odboru pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

V listopadu se v Maiselově synagoze objeví smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce, které vzniklo na půdě Akademie múzických umění v Praze. Pavel Bořkovec byl profesorem HAMU v letech 1947–1967. Mezi žáky tohoto významného pedagoga českých moderních skladatelů patřili Pavel Blatný, Jiří Pauer, Vladimír Sommer, Petr Eben, Jan Klusák a Jan Truhlář, Radim Drejsl, Miroslav Raichl. Pavel Bořkovec složil dvě opery, dva klavírní koncerty, jedno concerto grosso, balet a pět smyčcových kvartetů. Violista kvartetu Matěj Kroupa je skladatelovým pravnukem.

Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce se zaměřuje především na českou hudbu 20. a 21. století. Hlavní cíl tohoto tělesa tedy tkví nejen v tom, propagovat neprávem opomíjené autory Bořkovcovy generace, ale i sloužit hudbě „nové“ a uvádět na koncertní podia hudbu současných skladatelů,“ řekl Matěj Kroupa.

V prosinci čeká návštěvníky koncert barokní hudby v podání hráčky na violu da gamba Hany Flekové, theorbisty Jana Krejči a houslistky Lenky Torgersen. Během koncertu zazní hudba autorů 17. století tvořících severně od Alp, kteří se nechali okouzlit a inspirovat virtuózní italskou hudbou. „Jedná o koncert, který jsme měli původně naplánovaný na jaro 2021, byl však zrušen kvůli covidu. Jsme proto moc rádi, že ho můžeme zařadit do našeho programu znovu,“ upřesnila Lucie Křížová.

OVK ŽMP pořádá širokou škálu kulturních pořadů již od svého vzniku v roce 1996. Pravidelná organizace koncertů vážné hudby v prostoru Maiselovy synagogy pak byla zahájena v roce 2015. Prostor Maiselovy synagogy je koncipován jako jedna z pražských kulturních křižovatek, která nabízí kvalitní programy s židovskou tématikou zaměřené především na české publikum.

V uplynulých sezónách se v Maiselově synagoze uskutečnilo přes šedesát unikátních koncertů, které přinesly kvalitní repertoár v podání předních domácích interpretů. Některé koncerty jsou věnovány čistě židovskému repertoáru, jiné vždy obsahují dílo židovského autora či skladbu s židovskou tematikou. Koncepce míří především na české diváky s cílem ukázat židovskou kulturu jako integrální celek kultury české a evropské.

Vstupenky na koncerty je vždy možné zakoupit v předprodeji v Maiselově synagoze, v Informačním a rezervačním centru muzea (Maiselova 15, Praha 1), v síti Ticket Art, Prague Ticket Office a na webových stránkách Židovského muzea v Praze, kde naleznete i kompletní program koncertu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější