pondělí, 11. říjen 2021

Zemlinského kvarteto uvede předposlední letošní dvořákovský koncert. Zazní Slovanský a Americký kvartet

Napsal(a) 

Zemlinského kvarteto, foto Christian Palm Zemlinského kvartetofoto: Christian Palm

Zemlinského kvarteto přichází s dalším dvořákovským koncertem v Městské knihovně. Předposlední koncert čtvrtého ročníku série 4plus se uskuteční ve středu 13. října v 19:30 hodin. Na programu budou další ze smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka.

Při sestavování programu koncertů, které postupně představí všech čtrnáct Dvořákových smyčcových kvartetů, je obtížné zařadit do každého večera nějakého vzácného hosta,“ vysvětluje violista Zemlinského kvarteta Petr Holman, který sérii 4plus organizuje. „Tento koncert bude tedy jedním ze dvou večerů zaměřených výhradně na kvartetní tvorbu.

Raný Smyčcový kvartet č. 3 D dur představuje Dvořákovu snahu vyrovnat se s wagnerovským vlivem, ovšem nacházíme zde již typické slovanské prvky, ať už první náznaky autorovy schopnosti fenomenální melodiky, nebo variace na téma písně Hej Slované. Slovo „Slovanský“ se pak nachází přímo v názvu dalšího díla, které v rámci tohoto večera zazní – Kvartet č. 10 Es dur zkomponovaný o deset let později je dílem již zcela vyzrálým a skutečně slovanským – v tematickém materiálu i rytmické a harmonické složce je velmi dobře patrná myšlenková spojitost s duchem lidové hudby, a to ve vysoce stylizované podobě. Závěrečné dílo pak reflektuje skladatelův pobyt ve Spojených státech a spojuje inspiraci americkou hudbou 19. století a autorovu melodickou zdatnost a energickou rytmickou odlehčenost. Dvořákův Smyčcový kvartet č. 12 F durAmerický“ je po zásluze nejznámějším českým komorním dílem v celém světě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.