Zahajovací koncert Smetanovy Litomyšle bude přenášet živě ČT art, popatnácté bude součástí festivalu i výtvarná část

Příští čtvrtek začíná 61. ročník Smetanovy Litomyšle. Na zahajovacím koncertě zahraje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle se představí Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský a mezi operními inscenacemi, které letošní ročník nabídne, bude například Smetanův Dalibor (ND Praha) nebo Martinů Hry o Marii (ND Brno). Zahajovací koncert festivalu bude přenášet živě ČT art a také bude možné jej sledovat v litomyšlských Klášterních zahradách. O programu letošního ročníku jsme už psali, na dnešní tiskové konferenci ale organizátoři představili i program doprovodné Smetanovy výtvarné Litomyšle. Patnáctý ročník nabídne letos dvě hlavní výstavy a téměř třicet dalších instalací ve veřejném prostoru.

Výtvarníci Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský se představí jako mentoři mladých talentů v rámci programu MenART. „Petr Nikl vedl své studenty ke spolupráci na společném performativném díle, v němž si vyzkoušeli malování a kreslení prostřednictvím jiného nástroje než ruky. Maxim Velčovský vyzýval účastníky k angažovanosti – každý měl nalézt problém, který mu vadí, a vlastním způsobem jej vyjádřit v podobě uměleckého transparentu. Milan Cais se soustředil na objevování výtvarného potenciálu každého člena skupiny a podpořil je v nacházení neobvyklých zpracování a řešení. Výstava představující výsledky celoroční společné práce dokazuje, jak různorodé mohou být cesty lidské kreativity a jak může být důležitá otázka vzájemné komunikace, inspirace, ale i kooperace,“ uvedla kurátorka výstavy Lenka Lindaurová. K výstavě mentorů se váže pokračování diskuzních setkání ArtMatch, kde se bude hovořit o tom, v jakém stavu je umělecké vzdělávání dětí v Česku. „Co je vlastně cílem základního uměleckého vzdělávání, poskytnout základy hudební nauky a dějin umění, anebo nalézat a vychovávat nové Leoše Janáčky?“ píše se v programovém textu k festivalu.

Druhou největší výstavou je projekt kurátora Adama Hnojila Kruhy a čáry k padesátinám mecenáše, galeristy a sběratele Davida Železného. V prostoru Zámeckého pivovaru se představí vybrané kusy ze sbírky Karly a Davida Železných se zaměřením na abstraktní a geometrickou tvorbu Jiřího Koláře, Květy Válové, Magdaleny Jetelové, Aleše Veselého nebo Vladimíra Kokolii. V dalších instalacích uvidí návštěvníci díla Zorky Ságlové, Emila Fily, Bohumila Kubišty nebo Antonína Slavíčka. Pořadatelem výtvarného festivalu je nadační fond mecenášů kultury Bohemian Heritage Fund.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější