úterý, 4. červen 2019

Zahajovací koncert Smetanovy Litomyšle bude přenášet živě ČT art, popatnácté bude součástí festivalu i výtvarná část

Napsal(a) 

 , foto Smetanova Litomyšl foto: Smetanova Litomyšl

Příští čtvrtek začíná 61. ročník Smetanovy Litomyšle. Na zahajovacím koncertě zahraje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle se představí Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský a mezi operními inscenacemi, které letošní ročník nabídne, bude například Smetanův Dalibor (ND Praha) nebo Martinů Hry o Marii (ND Brno). Zahajovací koncert festivalu bude přenášet živě ČT art a také bude možné jej sledovat v litomyšlských Klášterních zahradách. O programu letošního ročníku jsme už psali, na dnešní tiskové konferenci ale organizátoři představili i program doprovodné Smetanovy výtvarné Litomyšle. Patnáctý ročník nabídne letos dvě hlavní výstavy a téměř třicet dalších instalací ve veřejném prostoru.

Výtvarníci Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský se představí jako mentoři mladých talentů v rámci programu MenART. „Petr Nikl vedl své studenty ke spolupráci na společném performativném díle, v němž si vyzkoušeli malování a kreslení prostřednictvím jiného nástroje než ruky. Maxim Velčovský vyzýval účastníky k angažovanosti - každý měl nalézt problém, který mu vadí, a vlastním způsobem jej vyjádřit v podobě uměleckého transparentu. Milan Cais se soustředil na objevování výtvarného potenciálu každého člena skupiny a podpořil je v nacházení neobvyklých zpracování a řešení. Výstava představující výsledky celoroční společné práce dokazuje, jak různorodé mohou být cesty lidské kreativity a jak může být důležitá otázka vzájemné komunikace, inspirace, ale i kooperace,“ uvedla kurátorka výstavy Lenka Lindaurová. K výstavě mentorů se váže pokračování diskuzních setkání ArtMatch, kde se bude hovořit o tom, v jakém stavu je umělecké vzdělávání dětí v Česku. „Co je vlastně cílem základního uměleckého vzdělávání, poskytnout základy hudební nauky a dějin umění, anebo nalézat a vychovávat nové Leoše Janáčky?“ píše se v programovém textu k festivalu.

Druhou největší výstavou je projekt kurátora Adama Hnojila Kruhy a čáry k padesátinám mecenáše, galeristy a sběratele Davida Železného. V prostoru Zámeckého pivovaru se představí vybrané kusy ze sbírky Karly a Davida Železných se zaměřením na abstraktní a geometrickou tvorbu Jiřího Koláře, Květy Válové, Magdaleny Jetelové, Aleše Veselého nebo Vladimíra Kokolii. V dalších instalacích uvidí návštěvníci díla Zorky Ságlové, Emila Fily, Bohumila Kubišty nebo Antonína Slavíčka. Pořadatelem výtvarného festivalu je nadační fond mecenášů kultury Bohemian Heritage Fund.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.