čtvrtek, 9. červenec 2020

Začíná Hudební festival Znojmo, letos s operní pantomimou v režii Radima Vizváryho

Napsal(a) 

 , foto HFZ foto: HFZ

Šestnáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo se uskuteční v nezměněné podobě a v plném rozsahu. Od 9. do 26. července se tak ve Znojmě a okolí odehraje více než třicet hudebních a gastronomických akcí. V rámci každoroční stagiony zazní operní pantomima v režii Radima Vizváryho.

Neslevili jsme z úrovně a jsme na to hrdí, že jsme jako jedni z mála nechali festival připravovaný na červenec všechny akce v plném rozsahu proběhnout. Budeme omezeni kapacitou, nebo budeme muset zajistit ochranné prostředky, ale jsme moc rádi, že po tak dlouhé době odloučení od kultury jsme to my a tým spolku Hudba Znojmo, který může lidem přinést hudební rozptýlení, jak jsou na něj z minulých ročníků zvyklí,“ říká prezident festivalu Jiří Ludvík.

Festival se zaměřuje především na klasickou hudbu, v programu lze nalézt i cimbálovou muziku, jazz a crossoverové programy. Houslista a patron festivalu Pavel Šporcl vystoupí na festivalu dvakrát. „Budu se chovat jako řádný patron, tedy chodit na koncerty, povídat si s lidmi – myslím, že si na to lidé již zvykli. Letos přijedu po několika letech s celou rodinou. Festival, město a okolí nabízí ideální podmínky pro výlety a pohodu, i když já tu budu především pracovně. Líbí se mi spojení hudby a vína. Víno vás naladí, uvolní, rozněžní... Proto je prostředí všech festivalových koncertů tak příjemné,“ uvedl Pavel Šporcl.

V rámci každoroční stagiony letos zazní operní pantomima v režii Radima Vizváryho a pod taktovkou Romana Válka. „Fantastická, groteskní a občas i hororová podívaná s hudbou Michaela Haydna, blízkého přítele W. A. Mozarta a mladšího bratra Josepha Haydna. Ve snu se může stát cokoli – třeba i setkat jiskřivá taneční a operní hudba z pomezí baroka a klasicismu s vyprávěním proslulého herce a spisovatele Arnošta Goldflama. Režisér a mim Radim Vizváry se svým týmem nahradili původní scénář Haydnovy pantomimy scénářem novým, inspirovaným tentokrát Goldflamovými vzpomínkami a povídkami, které mají se sny opravdu mnoho společného. O vaše letní zasnění se postará osobně pan Arnošt Goldflam a spolu s ním ještě tři operní pěvci, pět mimů a Czech Ensemble Baroque Orchestra pod taktovkou Romana Válka,“ popsala připravované dílo produkční festivalové opery Tereza Sára Málková. Kompletní program festivalu najdete zde.

 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.