pátek, 3. leden 2020

Vzpomínkový koncert pro Zuzanu Růžičkovou

Napsal(a) 

Zuzana Růžičková, foto Tomáš Vodňanský Zuzana Růžičkováfoto: Tomáš Vodňanský

Čtrnáctého ledna 2020 by cembalistka Zuzana Růžičková oslavila 93. narozeniny. K této příležitosti se uskuteční vzpomínkový koncert v Sále Martinů na pražské HAMU. Vystoupí na něm polský houslista Wiktor Dziedzic, dvojnásobný laureát Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Ve skladbách Fryderyka Chopina, Viktora Kalabise, Camilla Saint-Saënse, Karola Szymanowského a Henryka Wieniawského jej doprovodí klavírista Daniel Wiesner.

„Zuzana Růžičková nebyla jen světovou cembalistkou, ale i inspirativní pedagožkou, která vychovala několik dalších generací cembalistů. Spolu s manželem Viktorem Kalabisem také zasvětili celý život soutěži mladých hudebníků Concertino Praga, v roce 1966 se zasadili o její vznik a po celou dobu se podíleli na organizaci. Není tedy náhoda, že na koncertě zahraje zrovna Wiktor Dziedzic, který sice zatím není v tuzemsku tolik známý, ale jeho talent a úspěchy ze soutěže Concertino Praga napovídají, že se u něj máme na co těšit,“ říká Aleš Březina, předseda správní rady Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, který vzpomínkový koncert pořádá.

Wiktor Dziedzic získal řadu ocenění v národních i mezinárodních houslových soutěžích; mezi jeho úspěchy patří například Grand Prix v Národní houslové soutěži v Toruni, první cena v Národní houslové soutěži M. Ławrynowicze, druhá cena v Mezinárodní houslové soutěži George Philippa Telemanna v Poznani, druhá cena v 52. ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga v kategorii Trio a první cena v kategorii Housle z loňského ročníku této soutěže.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.