pondělí, 3. leden 2022

Vzpomínkový koncert pro Zuzanu Růžičkovou představí laureáty Ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové

Napsal(a) 

Anna Paulová, foto archiv umělkyně Anna Paulováfoto: archiv umělkyně

Na koncertě k nedožitým 95. narozeninám první dámy cembala prof. Zuzany Růžičkové vystoupí v pondělí 10. ledna 2022 v Sále Martinů klarinetistka Anna Paulová a trumpetista Aleksandr Rublev. Oba jsou laureáty Ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

Zuzana Růžičková by čtrnáctého ledna oslavila 95. narozeniny. Před pěti lety, v září 2017, se její život uzavřel, její hudební odkaz však žije dál, především díky práci The Viktor Kalabis & Zuzana Růžičková Foundation, Washington, USA a Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, který tento manželský pár založil na přelomu milénia za účelem podpory provozování díla skladatele Viktora Kalabise a uchování odkazu uměleckých výkonů cembalistky Zuzany Růžičkové. Fond tak v posledních letech činí také prostřednictvím speciálních cen pro mladé hudebníky na soutěžích jako Pražské jaro nebo Concertino Praga. Soutěž pro nejmladší interprety pomáhal manželský pár v roce 1966 založit.

Zuzana Růžičková měla až do posledních dnů svého života skvělý vztah s mnoha mladými lidmi, s nimiž uměla hovořit o věcech vážných, jako např. o hudbě, nebo o vlastních hraničních zážitcích z období holokaustu, ale i navazovat blízký kontakt prostřednictvím svého neutuchajícího smyslu pro humor a absurditu. Nadační fond se proto zaměřuje na podporu mladých umělců, jak těch začínajících, tak i těch, kteří si v uměleckém světě již vydobyli velký respekt,“ vysvětluje Aleš Březina, předseda správní rady fondu.

Aleksandr Rublev, foto archiv umělce Aleksandr Rublevfoto: archiv umělce

Šestnáctiletý ruský trumpetista Aleksandr Rublev na sebe upozornil právě na Concertinu Praga 2020, kde získal třetí cenu a Cenu Nadačního fondu V. Kalabise a Z. Růžičkové. Na narozeninovém koncertu přednese Kalabisův Koncert pro trubku a orchestr „Le Tambour de Villevieille“ op. 36. S klavíristou Maximem Averkievem zahrají také skladbu francouzského skladatele Eugène Bozzy nebo úpravu jedné z Čajkovského Romancí op. 47.

Druhou sólistkou večera bude klarinetistka Anna Paulová. Cenu Nadačního fondu získala jako nejlepší studentka HAMU v Praze roku 2020. Anna Paulová je laureátkou Soutěže Pražského jara 2015 a vítězkou Soutěže Nadace B. Martinů 2016. Spolu s klavíristou Danielem Wiesnerem přednesou Martinů Sonatinu pro klarinet a klavír H 356, Kalabisovu Suitu pro klarinet a klavír a Schubertovy Fantazijní kusy op. 73.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.