středa, 12. prosinec 2018

Výroční cenu Bohuslava Martinů obdržel prof. Jaroslav Mihule

Napsal(a) 

Prof. Jaroslav Mihule, foto Vojtěch Havlík Prof. Jaroslav Mihulefoto: Vojtěch Havlík

Na koncertě hudebního festivalu Dny Bohuslava Martinů byla 10. prosince udělena Výroční cena Bohuslava Martinů přednímu českému muzikologovi prof. Jaroslavu Mihulemu za celoživotní zásluhy při vědeckém zhodnocení, šíření a uplatnění skladatelova díla. Jaroslav Mihule, který také působil jako pedagog a diplomat, je známý především jako autor publikací o Bohuslavu Martinů.

Cenu za celoživotní zásluhy o propagaci jména a díla Bohuslava Martinů uděluje každoročně Nadace Bohuslava Martinů vždy jedné významné osobnosti. První předání této ceny probíhá v rámci koncertu francouzské hudby, na kterém v Sále Martinů 10. prosince vystoupil první klarinetista Orchestre de Paris Philippe Berrod spolu s hobojistkou Janou Kopicovou a dvěma vítězi Pražského jara, fagotistou Janem Hudečkem a klavíristou Ivo Kahánkem. Společně provedli skladby francouzských autorů a Bohuslava Martinů, který byl během svého dlouhodobého pobytu v Paříži francouzskými skladateli silně ovlivněn.

Prof. Jaroslav Mihule (*1. 12. 1930) se své vědecké kariéře se věnoval především Bohuslavu Martinů. Je mimo jiné autorem studie Symfonie Bohuslava Martinů, významné knihy Bohuslav Martinů: profil života a díla nebo obsáhlé monografie Martinů – osud skladatele. Od roku 1959 vyučoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.  V letech 1990 – 94 byl po dvě období prorektorem Univerzity Karlovy a v roce 1994 zde působil jako proděkan Pedagogické fakulty. V 90. letech byl také jmenován mimořádným velvyslancem v Nizozemsku.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.