Vítězem Čajkovského soutěže se stal Sergej Dogadin, Milan Al-Ashhab skončil šestý

Šestnáctý ročník Čajkovského soutěže se uskutečnil od 18. do 27. června 2019. Porota hodnotila výkony třiadvaceti soutěžících ve třech kolech. Zasedli v ní největší hvězdy současného houslového nebe, mnozí už opustili sólovou dráhu, jiní jsou ještě plně aktivní. Byl mezi nimi například zakladatel slavného Verbier festivalu Martin Engstroem (předseda), italský houslista a dirigent Salvatore Accardo nebo maďarský houslový virtuos Kristof Barati.

Po skončení soutěže ve čtvrtek večer porota vyhlásila vítěze, kterým se stal ruský houslista Sergej Dogadin, na druhém místě skončil Belgičan Marc Bouchkov a třetí cena patří Korejci Donghyun Kimovi. Jedinému českému soutěžícímu Milanovi Al-Ashhabovi porota přidělila šesté místo.

Soutěž byla pojata ve velkém stylu, soutěžilo se v oborech klavír, housle, violoncello, zpěv, dřevěné dechové nástroje, žesťové dechové nástroje. Koncert laureátů, který bude možno sledovat v přímém přenosu stejně jako soutěžní výkony, se odehraje 28. června v 19 hodin tamějšího času v koncertní síni Zarjadije a 29. června v Petrohradu v sále Mariinsky II. Účast ve finále takové soutěže je velkou událostí, bez ohledu na konečné umístění. Proto si Ashhab může gratulovat – porota vybírala z 300 DVD nahrávek z celého světa.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější