pátek, 28. červen 2019

Vítězem Čajkovského soutěže se stal Sergej Dogadin, Milan Al-Ashhab skončil šestý

Napsal(a) 

 , foto International Tchaikovsky competition foto: International Tchaikovsky competition

Šestnáctý ročník Čajkovského soutěže se uskutečnil od 18. do 27. června 2019. Porota hodnotila výkony třiadvaceti soutěžících ve třech kolech. Zasedli v ní největší hvězdy současného houslového nebe, mnozí už opustili sólovou dráhu, jiní jsou ještě plně aktivní. Byl mezi nimi například zakladatel slavného Verbier festivalu Martin Engstroem (předseda), italský houslista a dirigent Salvatore Accardo nebo maďarský houslový virtuos Kristof Barati.

Po skončení soutěže ve čtvrtek večer porota vyhlásila vítěze, kterým se stal ruský houslista Sergej Dogadin, na druhém místě skončil Belgičan Marc Bouchkov a třetí cena patří Korejci Donghyun Kimovi. Jedinému českému soutěžícímu Milanovi Al-Ashhabovi porota přidělila šesté místo.

Soutěž byla pojata ve velkém stylu, soutěžilo se v oborech klavír, housle, violoncello, zpěv, dřevěné dechové nástroje, žesťové dechové nástroje. Koncert laureátů, který bude možno sledovat v přímém přenosu stejně jako soutěžní výkony, se odehraje 28. června v 19 hodin tamějšího času v koncertní síni Zarjadije a 29. června v Petrohradu v sále Mariinsky II. Účast ve finále takové soutěže je velkou událostí, bez ohledu na konečné umístění. Proto si Ashhab může gratulovat - porota vybírala z 300 DVD nahrávek z celého světa.

Ivan Štraus

Profesor Akademie múzických umění v Praze. Po studiu na pražské konzervatoři a HAMU studoval jako aspirant na konzervatoři v Moskvě v roce 1966 - 1968 u Galiny Barinové. V roce 1968 byl v konkurzu vybrán jako učitel HAMU, roku 1975 z politických důvodů propuštěn a působil na Konzervatoři Pardubice. Od roku 1990 je profesorem AMU. V letech 1968-1979 byl členem Českého tria, od roku 1979 primáriem Sukova kvarteta, jako sólista vystupoval s různými orchestry doma i v zahraničí a je držitelem řady ocenění (vítěz soutěže Pražského jara 1964, cena Academy Charles Cross 1966 aj.).

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.