středa, 16. březen 2022

Věčné světlo v temnotě. Březnové benefiční vokální koncerty Czech Ensemble Baroque darují výtěžek na pomoc Ukrajině

Napsal(a) 

Sbor Czech Ensemble Baroque, foto Czech Ensemble Baroque Sbor Czech Ensemble Baroquefoto: Czech Ensemble Baroque

Vokální koncert Czech Ensemble Baroque nabídne skladby autorů napříč staletími, od renesance přes baroko po současnost. Od jedné z nejznámějších skladeb historie po světovou premiéru skladby Jakuba Kubína. To vše v březnu ve dvou večerech vždy s 16 zpěváky. A vzhledem k podtitulu a názvu koncertu taky víc než aktuálně – koncert plný naděje a její síly bude zároveň mít benefiční přesah – výtěžek obou koncertů půjde do sbírek Diecézní charity na Ukrajinu. Vokální koncerty Lux Æterna se konají ve Valašském Meziříčí 22. března v evangelickém kostele a v Brně 23. března v katedrále na Petrově.

V době, kdy jsme koncerty plánovali, jsme samozřejmě nemohli tušit, jak události posledních dní změní životy lidí po celém světě. O to symboličtější je podtitul koncertu ‚Věčné světlo v temnotách‘. Tento text je o naději a její síle. Chceme, aby i náš koncert byl plný naděje nejen duchovní, ale také hmotné, praktické a materiální. Chceme, aby pomohl. Proto jsme se spojili s Diecézní charitou v Brně a ve Valašském Meziříčí a kompletní výtěžek ze vstupného bude věnován na jejich humanitární sbírku pro Ukrajinu“ vysvětluje sbormistryně Tereza Válková.

Koncert propojí renesanci se současností, bolest s nadějí, ale také Čechy s Ukrajinci. Veškerý výtěžek ze vstupného věnuje soubor Czech Ensemble Baroque Diecézní charitě, která organizuje humanitární pomoc pro lidi nejvíce zasažené válkou, pro prchající maminky s dětmi. Svou účastí na koncertě můžete nejen vyjádřit solidaritu s napadeným národem, ale také se konkrétně podílet na zmírnění dopadů války.

Antifona Lux æterna je součástí requiem, mše za zemřelé, tou nejvíce nadějeplnou. Jejím poselstvím je milosrdenství a oplývá hlubokým citem, který po staletí inspiroval hudební tvůrce ke kompozicím plným světla a křehké krásy. V programu spojujícím renesanci, baroko a současnost zazní díla autorů jako Allegri, Keckley, Victoria, Lobo, Ešenvalds či Annerio. Koncert bude zahájen jednou z nejznámějších skladeb historie, falsobordonovým zhudebněním žalmu 50, Miserere mei, Georga Allegriho a zakončí jej světová premiéra kompozice dlouholetého člena Czech Ensemble Baroque Jakuba Kubína.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.