Váš oddaný Antonín Dvořák opět zve na Příbramsko

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram zveřejnil program 52. ročníku spolu s jeho letošním mottem: „Váš oddaný Antonín Dvořák“. Letošní ročník tak chce ukázat nejen velikost Dvořákova umění, ale také mimořádně lidský rozměr jeho osobnosti. Příbramsko se od 25. dubna do 4. června 2020 může těšit na celkem patnáct klasických koncertů, dvě operní představení určené dětskému publiku, komponovaný pořad věnovaný vlivu Antonína Dvořáka na americkou hudbu a open air projekt Den s Antonínem Dvořákem s řadou koncertních vystoupení a edukativními programy, které budou realizovány po celé Příbrami. V rámci festivalu také bude již tradičně uspořádán rovněž benefiční koncert pro vilu Rusalka.

Slavnostní zahájení hudebního festivalu (25. dubna) se již tradičně odehraje v příbramském Divadle A. Dvořáka a jeho protagonisty budou Petr Nekoranec, Lenka Máčiková Kusendová a Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera. Představí dílo A. Dvořáka, L. Janáčka, G. Pucciniho a oživí dílo moravského skladatele poloviny 20. století Rudolfa Heidera. Program s názvem „Antonín Dvořák a jeho vliv na americkou hudbu“ 5. května je věnován především žákům a následovníkům skladatele v Americe. Účinkují Debashish Chaudhuri (Indie) a Jana Chaudhuri (ČR, klavír).

Dialog smyčců a varhan sestavený z hudby od J. S. Bacha po A. Dvořáka představí komorní těleso zaměřené zejména na interpretaci barokní hudby Barocco sempre giovane a varhaník Pavel Svoboda. Pozvání na každoroční koncert „na pomezí klasické hudby“ letos přijal a cappella sextet Skety v čele s Petrem Wajsarem. S crossoverovým programem, ve kterém zazní hudba klasická, jazzová, filmová i populární, vystoupí Unique Quartet. Dále se na Příbramsku představí Zemlinského kvarteto, klarinetista Karel Dohnal se Smyčcovým triem České filharmonie, Pražští komorní sólisté v čele s Radkem Baborákem a Janem Mráčkem, žesťový soubor Czech Brass či zpěvačka Martina Kociánová a harfistka Kateřina Englichová.

V rámci Operetního gala k poctě Franze Lehára (30. května) vystoupí sopranistka Luisa Albrechtová, tenorista Amir Khan, Západočeský symfonický orchestr a dirigent Chuhei Iwasaki. Součástí Dne s Antonínem Dvořákem (2. června) jsou rovněž dva Koncerty přátelství, na kterých vystoupí v kostele sv. Jakuba v Příbrami umělecká tělesa reprezentující partnerská města: Filharmonie Středního Saska z německého Freibergu a sbor Coro Incanto Alpine z italského Valle di Ledro. Rodině Klánských je pak věnován Koncert virtuosů 4. června: Ivan Klánský, Lukáš Klánský, Daniel Klánský, Adam Klánský a Epoque Quartet se představí v příbramském Divadle A. Dvořáka.

Již pátým rokem také rozezní zámeček ve Vysoké u Příbrami hlasy laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. V průběhu večera zazní písně a árie P. I. Čajkovského a B. Smetany. Součástí koncertu bude světová premiéra vítězných skladeb 4. ročníku Kompoziční soutěže Festivalu Antonína Dvořáka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější