pondělí, 13. prosinec 2021

Vánoční koncert SOČR nabídne hudbu od Vivaldiho po současnost

Napsal(a) 

Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, foto Khalil Baalbaki Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasufoto: Khalil Baalbaki

Hudbu časů odlehlých i zcela současnou nabídne 20. prosince vánoční koncert SOČRu a jeho hlavního hostujícího dirigenta Marka Šedivého. Nemůže v něm chybět sólová trubka – člen orchestru Marek Vajo pro posluchače vybral populární Koncert Es dur Jana Křtitele Jiřího Nerudy. Následovat bude lyrická meditativní kompozice Epifania od Peterise Vaskse. Houslistka Olga Šroubková zahraje Vivaldiho Koncert E dur „Il riposo, concerto per il Santissimo Natale“. Večer završí premiéra skladby Jany Vöröšové na objednávku SOČRu „Chlapeček a Dálka“, kde uslyšíme také Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové. Přímý přenos z Anežského kláštera nabízí stanice ČRo Vltava. Live stream bude odvysílán na facebookovém profilu SOČRu.

Koncert Es dur z Nerudova odkazu byl původně určený pro corno da caccia, roh s trumpetovým nátrubkem. Dnes se už téměř vůbec nehraje jinak než na trubku. V pondělí 20. prosince odehraje sólový part Marek Vajo.

Hudba patrně nejvýznamnějšího současného lotyšského skladatele Peterise Vaskse je naplněna lyrikou a duchovní hloubkou. Název kompozice Epifania odkazuje k termínu popisujícímu zjevení božstva, v křesťanství ke svátku Zjevení Páně, tedy ke scéně uctívání právě narozeného Ježíše, Syna Božího, třemi králi. Přeneseně jde i o prozření, nové pochopení sebe sama.

Premiérovanou skladbu pro dětský sbor a komorní orchestr napsala Jana Vöröšová na texty knihy Chlapeček a Dálka od Daisy Mrázkové. Nadčasové vyprávění určené dětem i dospělým, odehrávající se v obrazech zimní krajiny, zpřístupňuje chápání přírodních jevů a přináší zamyšlení nad hlubším smyslem lidské existence formou poetické zkratky.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.