pondělí, 14. prosinec 2020

Vánoční koncert s rozhlasovými symfoniky pozve k radosti a veselí, uvede i jedinou Voříškovu symfonii

Napsal(a) 

Marek Šedivý a SOČR, foto Vojtěch Brtnický Marek Šedivý a SOČRfoto: Vojtěch Brtnický

Vánoční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu 21. prosince z působivého prostředí Anežského kláštera přinese hudbu Arcangela Corelliho. Sóla přednesou koncertní mistři Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal a Pavel Ludvík. Virtuózní Mozartovo moteto Exsultate, jubilate dá vyniknout sopránu Olgy Jelínkové. Program, jehož nastudování se ujme Marek Šedivý, završí Symfonie D dur Jana Václava Hugo Voříška. Koncert bude od 19:30 živě přenášet Český rozhlas Vltava, stream bude též k dispozici na facebookovém profilu SOČRu.

Italský skladatel Arcangelo Corelli sehrál klíčovou roli ve vývoji formy concerta grossa a jeho tvorba představovala významný studijní podnět mj. i pro J. S. Bacha. Corelliho Concerto grosso op. 6 č. 8 g moll, též známé jako Vánoční koncert, se už za života svého tvůrce dočkal ohromné popularity. Šestivětou skladbu uzavírá slavné Pastorale ad libitum, odkazující na muzicírování pastýřů při jejich putování za novorozeným Ježíškem. V sólových partech se představí koncertní mistři orchestru, houslisté Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal a violoncellista Pavel Ludvik.

Moteto Exsultate, jubilate K 165 Wolfganga Amadea Mozarta vzniklo v Miláně roku 1773 po úspěšném provedení opery Lucio Silla. Skladatele tehdy ohromil výkon kastráta Venanzia Rauzziniho. Na jeho adresu pronesl: „Zpíval jako anděl!“ Moteta se nyní zhostí Olga Jelínková.

Symfonie D dur byla jedinou, která vzešla z pera Jana Václava Hugo Voříška, jehož život v pouhých 34 letech ukončila tuberkulóza. I tak se za pobytu ve Vídni stačil vypracovat ve známou uměleckou osobnost. Proslul jako pianista, skladatel, učitel hudby, dirigent, významný spoluúčastník prvních historických koncertů a koncem života dokonce získal místo císařského dvorního varhaníka. Jeho symfonie představuje jednu z nejvýznamnějších spojnic mezi vídeňským klasicismem a českým romantismem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.