Václav Luks obdržel francouzský řád za zásluhy v oblasti kultury

V úterý 21. června převzal dirigent Václav Luks na slavnostním ceremoniálu na Francouzském velvyslanectví v Praze z rukou velvyslance Alexise Dutertra Řád umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) v hodnosti rytíře. Řád uděluje francouzský ministr kultury za významné zásluhy na poli umění a literatury.

Působení barokního orchestru Collegium 1704, jehož je Václav Luks zakladatelem a uměleckým vedoucím, je provázáno s francouzskou hudební scénou od svého vzniku. Během prvního turné ve Francii v roce 2007 představilo na festivalech v Chaise-Dieu a v Sablé sur Sarthe dílo svého erbovního skladatele Jana Dismase Zelenky. V rámci série koncertů ke 100. výročí založení Československa zaznělo v podání Collegia 1704 v Královské kapli ve Versailles, svatovítské katedrále v Praze a v bazilice sv. Jana v Lateráně v Římě Lullyho Te Deum a Biberova Missa Salisburgensis. Collegium 1704 s Václavem Luksem vystoupilo také na koncertě pro účastníky březnového Summitu lídrů EU pořádaného prezidentem Emmanuelem Macronem ve Versailles v rámci předsednictví Francie v Radě EU.

Od roku 2009 soubor intenzivně spolupracuje s francouzskými institucemi také v oblasti opery. V koprodukci s operními domy ve Versailles, kde bylo Collegium 1704 v letech 2018–2021 rezidenčním souborem, v Caen, v Rennes, Dijonu či Lille uvedlo postupně Händelova Rinalda, Myslivečkovu L’Olimpiade nominovanou na International Opera Awards 2014 a novodobou premiéru Vivaldiho Arsildy. Nejnovějším operním projektem je Händelova Alcina, kterou mohli od premiéry v únoru 2022 vidět diváci v ND Brno, Théâtre de Caen a Opéra Royal de Versailles. Tuto operu jsme recenzovali zde.

Soubor spolupracuje s řadou francouzských televizních a rozhlasových stanic (Mezzo, Arte, France Musique) a festivalů (Festival de La ChaiseDieu, Festival de Sablé sur Sarthe, Concerts d’automne v Tours, Festival d’Ambronay ad.). Nahrávky Collegia 1704 získaly opakovaně prestižní ocenění francouzské hudební kritiky Diapason d’Or. Zelenkova Missa votiva, vydaná francouzským vydavatelstvím Zig-Zag Territories, se probojovala na seznam deseti nejprodávanějšími nahrávek ve Francii a byla oceněna také TV Mezzo Coup de Cœur.

Dirigentské angažmá vede Václava Lukse k pravidelné spolupráci s nejvýznamnějšími francouzskými festivaly a orchestry. Se souborem Pygmalion uvedl na festivalu d´Aix-en-Provence Purcellovu operu Dido a Aeneas. Opakovaně se také vrací k Orchestre National de France, s nímž vystoupil mimo jiné v pařížské Invalidovně na benefičním open air koncertě po požáru katedrály Notre Dame. Mezi řadu vynikajících francouzských pěvců, s nimiž Václav Luks v poslední době spolupracoval, patří například Philippe Jaroussky, Sandrine Piau, Véronique Gens, Lucile Richardot, Mathias Vidal či Christophe Dumaux. Jako dirigent a hudební poradce se podílel na chystaném filmu režiséra Petra Václava Il Boemo o životě Josefa Myslivečka, jehož scénář získal prestižní cenu Prix de Rome francouzského Ministerstva kultury. Film Il Boemo bude uveden do kin v české premiéře 20. října 2022.

, foto Eva Kořínková

Václav Luks má na svém kontě řadu unikátních počinů v oblasti interpretace francouzského repertoáru. S Collegiem 1704 natočil historicky teprve druhou kompletní nahrávku Rameauovy opery Les Boréades, která získala ocenění Trophées a prestižní Edison Award 2021 jako operní nahrávka roku (tuto nahrávku jsme recenzovali v Harmonii 9/2021).

Insignie Řádu umění a literatury převzala v minulosti řada významných osobností propojujících českou a francouzskou kulturní scénu – například mezzosopranistka Magdalena Kožená, hudební skladatel Petr Eben, režisér Jiří Menzel či bývalý prezident a dramatik Václav Havel. Mezi nedávno oceněnými najdeme také fotografku Libuši Jarcovjákovou, režisérku Andreu Sedláčkovou a ilustrátorku Lucii Lomovou. Řád rovněž převezmou Petr a Matěj Formanovi.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější