pátek, 30. duben 2010

V LaFabrice probíhá festival českého jazzu

Napsal(a) 

Od čtvrtka 29. dubna do soboty 1. května proběhne v pražské La Fabrice premiérový ročník festivalu České jazzové společnosti. Během tří večerů divákům představí současnou tvář mladého českého jazzu. Na pódiu se prostřídají především někdejší studenti jazzové Vyšší odborné školy při Konzervatoři Jaroslava Ježka: Organic Quartet varhaníka Ondřeje Pivce, Infinite Quintet nebo elektronické trio Sato-San To. Sólový recitál odehraje pianista Najponk.

Ve čtvrtek večer festival zahájí kvarteto saxofonisty Jakuba Doležala , které pokračuje ve své činnosti po lídrově nedávném návratu ze zahraničí. Doležal, jinak někdejší člen Benedikty nebo revivalového projektu The Wall, je v jazzovém kontextu známý především jako člen Organic Quartetu varhaníka Ondřeje Pivce, vlastní kvarteto ale udržuje již roky a je to pro něj mimo jiné příležitost, jak po boku kytaristy Jiřího Šimka (NUO, Muff) zúročit zkušenosti z nedávných studií v Holandsku.

Sólově se na festivalu představí Najponk . Osobitý interpret s láskou k Mulgrew Millerovi a smyslem pro moderní balady se k hraní vrátil vloni po tříleté pauze a od té doby už stihl vydat dvě CD. Ostatně jeho loňská deska Live at the Greville Lodge z edice Cube-Metier je nahrávkou obdobného recitálu, který Najponk přednese v La Fabrice.

Páteční program bude patřit mladému postcoltraneovskému tělesu Infinite Quintet , kterému na podzim vyšla debutová a kritikou vstřícně přijatá deska u labelu Animal Music, a také známému Organic Quartetu.

V sobotu se v La Fabrice představí kvarteto kytaristy Libora Šmoldase , kterému letos v lednu vyšlo album In New York On Time. Po něm pak festival završí koncert elektronického tria Sato-San To , v němž se mísí neortodoxní hra bubeníka Thoma Heriana s vkladem trumpetisty Oskara Töröka a kontrabasisty Jaromíra Honzáka, který již letos stihl vyhrát odbornou anketu ČJS a také získat žánrovou cenu Anděl za své poslední CD “Little Things”.

Hlavní program bude podle pořadatelů doplněn promítáním dokumentů s hudební tematikou. Po každém z večerů bude následovat jam-session.

Petr Vidomus

V Harmonii zakotvil na podzim 2004, kdy si jej na základě reportáže z francouzského jazzového festivalu vybrala jako svou náhradu Petra Konrádová (Petro, díky!). Stal se editorem jazzové rubriky časopisu, což znamená, že pro vás vybírá ta nejzásadnější témata, která hýbou světem tohoto žánru, dohlíží na kvalitu článků a v neposlední řadě sám píše. Do jeho textů se může promítat láska k sociologii, Francii a jazzrocku 70. let. Mimo to má rád dobré víno, cestování a fotografii. Můžete jej znát také coby hlas stanice ČRo Jazz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.