V Kroměříži odstartuje IV. ročník stipendijní Akademie MenART pro nadané děti

Po dva nadcházející víkendy bude Kroměříž patřit nadaným dětem. Mladí hudebníci, tanečníci ale i výtvarníci se zde zúčastní zahájení IV. ročníku Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, ve které budou pracovat po celý nadcházející školní rok s předními osobnostmi české umělecké scény. Do Kroměříže tak zamíří o tomto víkendu (20.–21. srpna) i operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuos Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie a PKF Prague Philharmonia, houslista Jan Fišer.

Následující víkend (27.–29. srpna) bude patřit úvodním intenzivním pracovním setkáním s klavíristou Karlem Košárkem, flétnistou a pedagogem Janem Ostrým, zpěvačkou Radkou Fišarovou, saxofonistou a hudebním skladatelem Marcelem Bártou, malířem Martinem Velíškem, ilustrátorkou Lelou Geislerovou nebo choreografem a tanečníkem Janem Kodetem. Na nové stipendisty čekají i dvě přednášky. Ivo Kahánek poradí, jak z trémy udělat své pomocníky. Zkušená terapeutka Olga Tajovská pak pomůže umělcům vědomě pracovat s vlastním tělem. Cílem Akademie MenART je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy. Do celoročního programu tak vstupuje na 232 žáků ZUŠ a dalších uměleckých škol i jejich učitelů.

Výsledky společné práce stipendistů a mentorů pak budou prezentovány na festivalech jako MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Smetanova výtvarná Litomyšl nebo Americké jaro, které tak dávají najevo, že podpora talentů jsou důležitou součástí uměleckého prostředí.

Akademie MenART propojuje uměleckou praxi a vzdělávání, inspiruje k výměně zkušeností a navázání vazeb důležitých pro další tvůrčí činnost v rámci moderních přístupů k uměleckému vzdělávání talentovaných žáků a škol, které usilují o podporu jejich talentů. Právě vlastní pozitivní zkušenosti z přístupu pedagogů vedly umělce k rozhodnutí stát se pro následující rok mentory. „Čas je to nejcennější, co člověk v životě má. Já jsem šťastná, že sama za sebe mohu říct, že věnovat se mladým lidem a předávat jim něco z toho, co jsem se naučila, je tou nejvíce naplňující věcí v mém životě,“ vysvětluje pěvkyně Kateřina Kněžíková. Motto Akademie MenART zní ‚inspirativní setkání jsou v životě zásadní‘, což potvrzují i slova jednoho z absolventů uplynulého ročníku: „Setkávat se s jinými, stejně naladěnými lidmi, ať už absolventy, mentory, či lidmi okolo, bylo úžasné… Vím, že takové zkušenosti jsou k nezaplacení, a já věřím, že to vše v budoucnu zúročím.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější