V Brně začíná Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka, potkají se tu mladí hudebníci ze třiceti zemí

Přes dvě stovky mladých hudebníků do 35 let z bezmála třiceti zemí míří na Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně, která se odehraje ve dnech 24. až 29. září. Zavedené klání, které pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové se i letos uskuteční jako dvouoborová. Tentokrát se na brněnské umělecké akademii představí interpreti v oborech hra na flétnu a klarinet.

Tříkolová interpretační soutěž se podle jejího prezidenta a děkana pořádající fakulty profesora Jindřicha Petráše zařadila v posledních letech jak počty soutěžících, tak úrovní kandidátů mezi renomované mezinárodní soutěže. Dodává, že o velkém zájmu o brněnskou soutěž svědčí i fakt, že se přihlásilo celkem 210 kandidátů z 29 zemí celého světa. Vedle domácích hudebníků bude v Brně zastoupené Španělsko, Francie, Norsko, Island, Izrael, Turecko, Austrálie, Japonsko, Korea nebo také Kyrgyzstán a Nový Zéland.

Lev Zhuravskii z Ruska

Soutěžní klání prvního a druhého kola oboru hra na klarinet bude probíhat v aule HF JAMU, oboru flétna v prostorách Divadla na Orlí – Hudebně dramatické laboratoři JAMU. Finále se koná ve spolupráci s orchestry Czech Virtuosi pod vedením Víta Spilky (klarinety) a Ensemble Opera Diversa pod vedením Gabriely Tardonové (flétny)  v prostorách Besedního domu. Mladí klarinetisté mají ve finále jako povinnou skladbu Mozartův Koncert A dur pro klarinet a orchestr, KV 622 a dále Francaixovo Téma a variace pro klarinet a 11 smyčců. Flétnisté zase musí ve finále povinně nastudovat Mozartův Koncert D dur, KV 314 a Ibertův Koncert. „Nejvíce se samozřejmě těším na výkony soutěžících, neboť předpokládáme vynikající interpretační úroveň jak u fléten, tak u klarinetů,“ zdůraznil prezident soutěže Petráš.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně je spojena také se zajímavými cenami pro vítěze. První místo je v obou nástrojích dotováno částkou sto tisíc korun. Vítěz oboru hra na klarinet ještě získá mistrovský nástroj Buffet Crampon RC, model BC1114L-2-0 v hodnotě 77 tisíc korun. Na vítěze v obou oborech ještě čeká voucher v hodnotě 250 euro od firmy Vandoren. Druhé a třetí místo je potom dotováno sumou sedmdesát a čtyřicet tisíc korun. Finále s orchestrem se uskuteční v neděli 29. září v Besedním domě, kde se v 11 hodin ve tříhodinovém bloku představí hráči na flétnu. V 17. 30 hodin je potom vystřídají hráči na klarinet. Všechna soutěžní vystoupení jsou veřejná a zdarma.

Sdílet článek: