pondělí, 13. květen 2019

Umělci ND píší otevřený dopis Janu Burianovi kvůli novému šéfovi opery, situace je podle nich kritická

Napsal(a) 

Jan Burian, foto archiv ND Jan Burianfoto: archiv ND

Zaměstnanci a výkonní umělci Opery Národního divadla a Státní opery dnes odeslali otevřený dopis řediteli ND Janu Burianovi. Vyjadřují tím znepokojení nad současnou „kritickou" situací v Opeře Národního divadla a Státní opery.

Tato situace byla způsobena netransparentním výběrem nového uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery, Per Boye Hansena, od sezony 2019/2020. Pro sezonu 2018/2019 byl pan Per Boye Hansen jmenován poradcem ředitele Národního divadla. Za jeho devítiměsíční působení v této funkci, které mělo být přípravným krokem k nástupu do jeho funkce ředitelské, nepředstavil základní vizi a uvedl soubor opery do krizového stavu. Doposud se věnoval úzkému segmentu (zejména výměně českých sólistů za sólisty ze zahraničí) a neseznámil se s českou legislativou, vnitřním chodem divadla a uměleckým provozem. Do dnešního dne není definovaná nová organizační struktura opery, vymezení kompetencí a odpovědností za kroky, které se v souboru odehrají od 1. 8. 2019," uvádí v dopise zástupci divadla.

Řada otázek, které opakovaně pokládalo vedení a umělecké rady orchestrů, sborů a sólistů, nebyla prý dosud zodpovězena, proto se zaměstnanci divadla rozhodli pro tuto formu. Otevřený dopis k dnešnímu dni podepsalo 339 osobností, mezi nimi například Silvia Hroncová, Petr Kofroň, Andreas S. Weiser, Jaroslav Kyzlink nebo také Soňa Červená. Součástí otevřeného dopisu je jednatřicet otázek týkajících se konkrétního průběhu výběru nového šéfa opery Per Boye Hansena a jeho dalších plánů - dramaturgických, personálních i ekonomických.

Doufáme, že jde o upřímnou starost o budoucnost Opery, nikoliv o snahu zbytečně zkomplikovat nástup nového uměleckého ředitele, který byl řádně jmenován, mimo jiné na základě doporučení ředitelů oper ve Stockholmu, Curychu, a Frankfurtu a na základě doporučení týmu odborníků pod vedením výkonného ředitele Opera Europa Nicholase Payna. Nový umělecký ředitel Per Boye Hansen nastoupí do Národního divadla se začátkem příští sezony, jejíž program byl navržen současným vedením Opery a jako takový mnou schválen,“ reagoval na otevřený dopis ředitel ND Jan Burian. Na otázky týkající se Per Boye Hansena prý odpoví v dohledné době: „Připravíme formou otevřeného dopisu odpověď, která bude obsahovat i ta fakta, která jsou všeobecně známa z otevřených zdrojů, nebo o kterých jsme měli za to, že jsme soubor Opery informovali prostřednictvím ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery."

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.