čtvrtek, 21. říjen 2021

Tuba inspirovaná Hendrixem a světová premiéra pro basklarinet. Orchestr Berg představí netradiční sólisty

Napsal(a) 

Gareth Davis, foto Bas de Brouwer Gareth Davisfoto: Bas de Brouwer

Tuba jako sólový nástroj, navíc amplifikovaná a doplněná o klasické kytarové efekty, ve skladbě inspirované Jimim Hendrixem, bude součástí programu Vrstvy, který na 1. listopadu připravil v Divadle Archa Orchestr Berg. Českému tubistovi Jiřímu Genrtovi bude sekundovat herec Jan Vondráček. Zahraniční hvězdou večera bude britský basklarinetista Gareth Davis. Ten ve světové premiéře uvede novinku … son frère le mystère Michala Nejtka, která vznikla přímo pro něj, a k tomu přidá sólovou skladbu Échange od Iannise Xenakise.

Basklarinetista Gareth Davis se vedle současné hudby věnuje i improvizaci, elektronické hudbě a dalším alternativním žánrům. „A naštěstí pro nás žije v Nizozemsku, studoval tam totiž u fenomenálního Harry Sparnaaye. Pro toho ostatně vznikla Xenakisova skladba, kterou Gareth uvede v české premiéře,“ poznamenává v narážce na pobrexitové komplikace organizátorů Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG. Nejtkova kompozice je již jedenáctou, která za víc než dvacet let spolupráce vznikla pro toto české těleso, tentokrát jde o společnou objednávku se sólistou.

Jiří Genrt, foto Szymon Lazewski Jiří Genrtfoto: Szymon Lazewski

Sólová tuba je v provokativní skladbě Are you experienced? Davida Langa personifikací Jimiho Hendrixe, i proto se amplifikuje za použití kytarových efektů delay a distortion, což sólistovi Jiřímu Genrtovi, díky jeho zkušenostem z neklasických hudebních žánrů, vyhovuje. „Mluvenou roli David Lang původně napsal pro sebe. Jeho text je vtipný a zároveň temný, prolíná se tu absurdní pozice moci i poetika. Proto jsme vybrali herce Jana Vondráčka, který je aktivním hudebníkem a bude skvělým alter egem skladatele,“ doplňuje Peter Vrábel.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.