Trubka světově s Reinholdem Friedrichem v Pardubicích

Do Pardubic zavítá uznávaný německý trumpetista Reinhold Friedrich, který vystoupí jako host Komorní filharmonie Pardubice při koncertech Trubka světově ve dnech 7. a 9. listopadu. Při této příležitosti provede nejznámější tituly světového repertoáru – Telemannův Koncert pro trubku, smyčce a basso continuo D dur a pak ještě také Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur. Pod taktovkou Roberta Kružíka dále zazní Mozartova Pařížská symfonie a Leporelo Ilji Hurníka, čímž bude připomenuto nadcházející sté výročí narození tohoto skladatele. Koncerty Trubka světově se uskuteční v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích vždy od 19 hodin.

Reinhold Friedrich v letech 1983 až 1999 zastával pozici sólotrumpetisty při hr-Sinfonieorchester Frankfurt. V roce 2003 byl jmenován stálým sólotrumpetistou Lucerne Festival Orchestra, který od roku 2017 vede slavný italský dirigent Riccardo Chailly. Reinhold Friedrich je také uměleckým ředitelem Brass Ensemble při Lucerne Festival Orchestra. Své umění a znalosti předává také jako profesor hry na trumpetu při Karlsruhe University of Music a v rámci master classes. Dále působí jako profesor na londýnské Royal Academy of Music, madridské Escuela Superior de Musica Reina Sofia a také v japonské Hirošimě.

Není divu, že z jeho nadcházejícího účinkování v Pardubicích má koncertní manažerka KFP Vladislava Kopecká neskrývanou radost. Jeho účinkování u nás rozhodně patří mezi nejočekávanější události této koncertní sezony. Získat jej pro naše koncerty se zprvu zdálo jako troufalé a nereálné přání, ale nakonec se zdánlivě nemožné stalo skutečností a já věřím, že jeho vystoupení u nás bude pro posluchače zážitkem, který se jim na dlouho zapíše do paměti. Trubka je v poslední době čím dál častější sólo nástroj, i u nás máme skvělé hráče, Zvolánka, Hofbauera a další. Do programu koncertů jsme zvolili slavná díla, která budou pro posluchače vyloženým pohlazením, navíc v provedení takového mistra,“ uvedla.

Haydnův koncert v Es dur je klasika par excellence. Miluji toto dílo a dle mého názoru to je nejlepší koncert, který kdy Haydn napsal. Telemannova hudba mě provází celý život. První věta jeho Koncertu pro trubku, smyčce a basso continuo je nadpozemsky krásná a její provedení je pro mě vždy velikou výzvou. S dirigentem Robertem Kružíkem se na podiu setkáme poprvé a věřím, že se nám podaří tato díla probudit k životu a velmi se na to těším,“ prozradil Reinhold Friedrich, který s českými orchestry již má zkušenost. „Prvním českým orchestrem, se kterým jsem měl tu čest spolupracovat, byla Česká filharmonie v Rudolfinu. Podruhé jsem hrál s Pražským komorním orchestrem a do třetice s ostravskou filharmonií na festivalu Ostravské dny nové hudby, kde jsem uvedl slavný Zimmermannův koncert Nobody knows the trouble I see. Všechno to byly úžasné zkušenosti a zážitky. Do Pardubic mířím poprvé a velmi se těším. Při každém koncertu se snažím být co nejvíce autentický a zůstat sám sebou. Mám rád kontakt s hráči i s publikem,“ dodal.

Robert Kružík, který listopadové koncerty Komorní filharmonie Pardubice povede, v současnosti zastává post šéfdirigenta ve Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín, dále je stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno a dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Zároveň je laureátem ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější