Trio Incendio míří na švýcarský Verbier Festival

Po nedávném úspěchu v soutěži Josepha Haydna ve Vídni, kde klavírní Trio Incendio získalo 2. cenu a cenu za nejlepší interpretaci povinné soudobé skladby, zaznamenal tento český soubor další úspěch v podobě pozvání do akademie renomovaného Verbier Festivalu.

Festival ve Verbier, který letos slaví své 30. výročí, přiváží do alpského městečka každý rok přední světové sólisty a dirigenty. Zároveň s tím si zakládá na podpoře mladých talentovaných umělců a ansámblů nové generace v rámci své akademie či festivalového orchestru. Z více než 2 000 přihlášek byly letos vybrány i dva komorní soubory – Trio Incendio a smyčcový Kandinsky Quartet z Vídně. Oba ansámbly budou hosty dvoutýdenního festivalu, budou mít několik možností se koncertně představit festivalovému publiku, zároveň budou moci načerpat nové impulsy od světových umělců jako Steven Isserlis, Nicolas Altstaedt, Kirill Gerstein nebo Gábor Takács-Nagy.

Zúčastnit se Verbier Festivalu je pro nás určitě splněný sen. Každý rok s úžasem pozorujeme, kdo všechno se festivalu účastní a jsme moc rádi, že tentokrát u toho budeme i my,“ říká Vilém Petras, violoncellista souboru. 
Hosty letošního ročníku budou vedle již zmíněných i Zubin Mehta, Yuja Wang, Leonidas Kavakos, Yo-Yo Ma, Emanuel Ax, Janine Jansen, Antoine Tamestit, Jevgenij Kissin, Klaus Mäkelä, Joshua Bell, Daniil Trifonov či Renaud a Gautier Capuçon. Většina sólistů vystupuje na festivalu jak sólově, tak společně v různých komorních uskupeních. Hostem festivalu byl v roce 2021 i houslista Josef Špaček.

Trio Incendio bylo založeno v Praze v roce 2015 ve složení Karolína Františová (klavír), Filip Zaykov (housle) a Vilém Petras (violoncello). Trio se již může ohlédnout za řadou úspěchů na mezinárodních hudebních soutěžích, vedle nedávné ceny z Vídně získalo 2. cenu v soutěži Josepha Joachima ve Výmaru (přičemž 1. nebyla udělena) a dále první ceny v soutěžích Gianni Bergamo Classic Music Award v Luganu, Coop Music Awards v Cremoně, Concorso Musicale Marcello Pontillo ve Florencii, Kiejstut Bacewicz Competition v Lodži či Soutěže Bohuslava Martinů v Praze. Trio Incendio se také představilo v mnoha významných evropských koncertních sálech, jako je Berlínská filharmonie, Wigmore Hall v Londýně nebo pražské Rudolfinum a na festivalech jako jsou Davos Festival, Ohrid Summer Festival, Ticino Musica či Trondheim Kammermusikkfestival.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější