Tři večery se Svatojakubským podzimem

Zahajovací koncert 17. října se koná v kapli sv. Anny v areálu Kláštera minoritů, která je ideálním místem pro koncert komorního charakteru. Na koncertě vystoupí dvě mladé pěvkyně Zuzana Kopřivová a Marie Svobodová – obě již laureátky pěveckých soutěží – spolu s hráčem na benátský virginal, Tomášem Hálou, který absolvoval studium staré hudby přímo ve Versailles a Paříži. Společně představí chansony a písně evropské renesance, a to od Španělska přes Francii až k italským Alpám.

Druhé hudební setkání se koná v bazilice sv. Jakuba 24. října, v den, kdy hudební svět před devíti lety opustil skladatel Petr Eben. „Rádi bychom každoročně mysleli na tuto výjimečnou osobnost české hudby. Jak jinak než prostřednictvím jeho díla, které je vždy originální svou melodií a jejím zpracováním s charakteristickými souzvuky a postupy, s nosnou myšlenkou jako poselství do budoucna.“ vzpomíná Irena Chřibková, svatojakubská varhanice a věrná interpretka Ebenova díla.

Eben proslul zejména jako autor skladeb vokálních a varhanních. Letos přijal pozvání Dětský pěvecký sbor Radost se svým sbormistrem Janem Pirnerem. Součástí oslav k 55. výročí vzniku sboru je i tento koncert, na kterém zazní Truvérská mše od Petra Ebena, dále skladby Otmara Máchy, Jana Nováka a francouzského romantika Léo Delibese. Za varhany usedne Jan Kopáčik, mladý virtuos ze Slovenska, který se představí nejen jako doprovazeč, ale i v sólových varhanních vstupech, a to v dílech Bacha, Francka a také Petra Ebena.

Závěrečný koncert 31. října nese název Hobojová setkání. Sametový zvuk hoboje a anglického rohu rozezní Jan Adamus, vítěze Mezinárodní soutěže Pražského jara. Za varhanního doprovodu Ireny Chřibkové provede především díla německého baroka a klasicismu od Telemanna, Bacha a Mozarta. V sólových varhanních skladbách pak interpretka předvede celou škálu varhanních barev a slavnostním Te Deum od romantika Maxe Regera ukončí celý podzimní cyklus.

 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější