Třeboňská nocturna letos uvítají Kateřinu Kněžíkovou s Adamem Plachetkou a Baladu pro banditu

Již osmnáctý ročník hudebního festivalu Třeboňská nocturna rozezní ve dnech 6.–10. července jihočeskou Třeboň. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Kateřiny Kněžíkové s Adamem Plachetkou nebo uvedení Balady pro banditu s Evou Vrbkovou a Igorem Orozovičem.

Festival zahájí 6. července v třeboňské zámecké Konírně program „Flétna u dvora Bedřicha II. Velikého“ v podání francouzského flétnisty Philippa Bernolda a Jana Ostrého s doprovodem cembalistky Barbary Marii Willi. Divadlo J. K. Tyla bude 7. července hostit Lobkowicz trio v obsazení Jan Mráček (housle), Lukáš Klánský (klavír) a Ivan Vokáč (violoncello), o den později vystoupí na malém zámeckém nádvoří dámský dechový Kalabis Quintet.

V pátek 9. července rozezní nádvoří městského úřadu představení Balada pro banditu se sólisty Evou Vrbkovou, Igorem Orozovičem, Daliborem Bušem a Gabrielou Vermelho s doprovodem Jihočeské filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného. Letní část Třeboňských nocturen zakončí v sobotu 10. července Pocta Emě Destinnové se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, basbarytonistou Adamem Plachetkou a Jihočeskou filharmonií s dirigentem Davidem Švecem.

Festival se letošním rokem stává plnoletým. Přes některé dětské neduhy dospěl v plnohodnotný projekt, který je vyhledáván nejen obyvateli Jižních Čech a rakouského příhraničí, ale i samotnými umělci. Přes potíže spojené s pandemií proběhl ročník minulý, využili jsme toho, že někteří skvělí umělci by jinak vystupovali na zahraničních pódiích, jako například Adam Plachetka či Pražský filharmonický sbor. V roce letošním jsme plně nachystáni a budeme se těšit na krásné večery spojené s hudbou a vzájemným setkáváním, které nám tak dlouho chybí,“ uvedla Irma Mrázková za Spolek Třeboňská nocturna.

Kromě letní části nabízí každoročně organizátoři také zimní Abonentní koncerty ABOKO. Připravovaná série 2020/2021 musela být z důvodu pandemie odvolána, již 13. května od 20:00 proběhne částečná náhrada v podobě živého přenosu žesťového kvintetu Prague BRASStet zdarma na festivalových sociálních sítích, YouTube a webu, a to i zpětně. Soubor Prague BRASStet se zformoval roku 2016 z předních studentů žesťového oddělení Akademie múzických umění v Praze, získal několik mezinárodních ocenění, jednotliví hráči jsou stálými členy České filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonického orchestru Českého Rozhlasu, Orchestru Opery Národního divadla v Praze a Orchestru Státní opery. Letos vydal Prague BRASStet své debutové album s názvem Joy.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější