Tiburtina Ensemble vydává nahrávku Jistebnického kancionálu

Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble pod vedením umělecké vedoucí Barbory Kabátkové vydává nahrávku Jistebnického kancionálu – zpěvů pro mši a modlitbu hodinkového officia z prostředí pražské univerzity na počátku 15. století. Rukopis obsahuje jak latinský chorál převedený do češtiny, tak původní hudební tvorbu na české texty. Album vychází u vydavatelství Supraphon v pátek 23. dubna 2021 na CD i v digitálních formátech.

Starobylý rukopis s českými zpěvy objevil roku 1872 student Leopold Katz na půdě fary v jihočeské Jistebnici. Byť si ve spojitosti s Jistebnickým kancionálem většinou vybavíme husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, ve skutečnosti je rukopis především knihou s liturgickými zpěvy v češtině pro mši i pro modlitbu hodinkového officia.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=U2ezKOUe2Og[/spvideo]

Umělecká vedoucí souboru Tiburtina Ensemble Barbora Kabátková uvádí, v čem je pro ni Jistebnický kancionál největším objevem: „Netušila jsem, že v něm najdu tolik krásné hudby. Pramen jsem během svých studií hudební vědy znala velmi povrchně a nic mě nemotivovalo k tomu, abych jej blíže poznala. Až práce muzikoložky docentky Hany Vlhové-Wörner mi otevřela oči a inspirovala mě k hlubšímu probádání rukopisu. V mých očích je jeho největší hodnotou obsah, a to nejen po stránce hudební, ale i textové. Je dokonalým obrazem člověka konce 14. a počátku 15. století.“

Zřejmým cílem projektu bylo zpřístupnění liturgie širokému okruhu věřících v jejich vlastním jazyce. Tvůrci se především snažili převést latinské chorální zpěvy do českého jazyka, ale nezřídka se pustili i do tvorby vlastních nápěvů. Cenný je mimo jiné zápis velikonoční liturgie, který nám díky podrobným instrukcím dává nahlédnout do husitské bohoslužebné praxe. „Mezi nejzajímavější kusy Velikonočního tridua jsou zajisté tzv. pseudolamentace, tedy lekce, které byly inspirovány formou lamentací (Pláče proroka Jeremiáše). Jednu z nich o utrpení Ježíše Krista jsme zařadily i na naše album,“ přibližuje dramaturgii Kabátková. Premiérové koncertní provedení repertoáru z Jistebnického kancionálu je naplánováno na červen – ansámbl vystoupí ve Velkém Meziřící v rámci festivalu Concentus Moraviae.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější