čtvrtek, 16. srpen 2018

Bernstein, kinokoncerty a Olympic: 19. filharmonický Špilberk

Napsal(a) 

, foto filharmonie-brno.cz foto: filharmonie-brno.cz

Právě probíhající Mezinárodní hudební festival Špilberk letos od 14. do 24. srpna nabízí celkem šest hudebních večerů. Při dvou z nich se představí pořádající orchestr Filharmonie Brno, při dalších dvou hostující tělesa a zbylé dva večery vyplní kinokoncerty hvězd klasické hudby.

Po vystoupení lotyšské akordeonistky Kseniji Sidorove s Filharmonií Brno pod taktovkou Marka Ivanoviće a večeru filmové hudby v podání Moravia Brass Band se sólisty Annou Julií Slováčkovou a Milanem Peroutkou je možné se těšit na mimořádný program programu s názvem Happy Birthady, Maestro! Vše nejlepší, republiko! 22. srpna se při něm oslaví dvojí sté výročí – narození Leonarda Bernsteina a vznik samostatného Československa. Pod taktovkou Leoše Svárovského nejprve zazní Bernsteinovy skladby Missa brevis a Chichesterské žalmy. Sólový part přednese kontratenorista Jan Mikušek v doprovodu Českého filharmonického sboru Brno. „Bernstein nebyl jen skladatelem nesmrtelných muzikálových melodií, ale i autorem působivých děl z oblasti vážné hudby, což dokazují i obě skladby, které na Špilberku uvedeme,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš. Vznik republiky připomenou tři symfonické básně ze Smetanovy Mé vlasti: Vltava, Šárka a Z českých luhů a hájů.

Festival zakončí spojení skupiny Olympic a Janáčkovy filharmonie Ostrava. Z celkem čtyřiadvaceti skladeb rockové legendy ji v deseti doprovodí orchestr. Jasná zpráva, Osmý den, Želva, Jako zamlada…, to vše zazní pod vedením Kryštofa Marka.

Čtyři večery doplní ještě dva kinokoncerty vybrané ve spolupráci s International Music Center, které pořádá obří letní filmový hudební festival před vídeňskou radnicí. První z nich přenese posluchače 17. srpna do Baden-Badenu na Opera Gala 2016, druhý pak 20. srpna na festival do Grafeneggu 2017 s hvězdnými pěvci Aidou Garifullinou a Dimitrijem Chvorostovským.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.