neděle, 4. srpen 2019

Svoje stopy zanechal Antonín Dvořák i v Plzni. Festival je přiblíží koncertem mladých zpěváků

Napsal(a) 

Roman Hoza, foto Ilona Sochorová Roman Hozafoto: Ilona Sochorová

Týden před začátkem festivalu, v neděli 1. září, zve Dvořákova Praha na tradiční cestu po stopách Antonína Dvořáka, tentokrát do západočeské metropole Plzně. Návštěvu míst, kde Antonín Dvořák před více než stoletím působil, doprovodí odborný výklad festivalového muzikologa Davida Beveridge. V závěru nebude chybět ani Dvořákova hudba, která byla vybrána tak, aby doložila skladatelovy vazby na Plzeň. Koncert, během něhož vystoupí Tereza Hořejšová, Richard Samek nebo Roman Hoza, proběhne od 16:30 hodin v Dvořákově sále Domu hudby Plzeň.

Ačkoli Plzeň není ve všeobecném povědomí se jménem Antonína Dvořáka příliš často spojována, za jeho života představovala jedno z nejaktivnějších center dvořákovského kultu v českých zemích. „Dvořák Plzeň opakovaně navštěvoval a se zdejšími hudebními kruhy byl v dlouhodobém přátelském kontaktu. Několikrát zde dirigoval svá velká sborová díla včetně světové premiéry kantáty Svatební košile v březnu 1885,“ uvádí David Beveridge.

Hotel Waldek 1898 - Velká kniha plzeňských pohlednic Hotel Waldek 1898 - Velká kniha plzeňských pohlednic

Kroky návštěvníků tedy povedou do původního koncertního sálu Waldek (dnešní společenský sál Alfa), kde Antonín Dvořák v roce 1884 dirigoval oratorium Stabat Mater a ve světové premiéře 1885 kantátu Svatební košile. Zde se také uskutečnil koncert na oslavu jeho šedesátých narozenin. Dalšími místy, která mají s Dvořákem prokazatelnou spojitost, jsou například dnešní hotel Slovan nebo Divadlo J. K. Tyla.

Program odpoledního koncertu je sestaven této akci na míru: každé z uvedených děl reprezentuje skladatelovy vazby na Plzeň. Některá z nich zde Dvořák osobně dirigoval nebo je interpretovala jeho dcera Magda, ceněná altistka, jiná zas místní hudebníci nastudovali na jeho počest, v jednom případě je se zdejším prostředím spojeno jméno libretisty. „Věříme, že uvedením skladeb na půdě města, s nímž je jejich vznik nebo premiérové provedení svázáno, a které si skladatel tolik oblíbil, dostane spojení Dvořák a Plzeň pro méně zasvěcené konkrétní obrysy a umožní nám alespoň na chvíli se pomyslně přenést do dob, kdy bylo možno Antonína Dvořáka potkat při procházce zdejšími ulicemi,“ řekl programový ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon, který se na tvorbě programu koncertu společně s Davidem Beveridgem podílel.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.