úterý, 1. prosinec 2015

Svatá Dorota i Mikeš z hor. Pražský filharmonický sbor oslaví narozeniny Martinů

Napsal(a) 

Lukáš Vasilek a PFS, foto PFS Lukáš Vasilek a PFSfoto: PFS

Koncertem 8. prosince v pražském Rudolfinu zahájí Pražský filharmonický sbor s Lukášem Vasilkem svůj sborový cyklus. V den 125. výročí narození Bohuslava Martinů zazní Legenda o svaté Dorotě, Hora tří světel, Romance z pampelišek a Mikeš z hor.

Všechny čtyři skladby na programu koncertu, který zazní v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, spojuje inspirace folklorem. Legenda o svaté Dorotě je součástí baletu se zpěvy Špalíček, který vznikl v letech 1931-1932 na motivy lidových obyčejů, pověstí a říkadel. V podání sólistů a ženské části Pražského filharmonického sboru zazní na koncertu příběh o zbožné Dorotě s nově instrumentovaným doprovodem (dva klavíry a bicí nástroje) Iva Bláhy. Hora tří světel pro recitátora, sóla, mužský sbor a varhany přináší příběh zrození a posléze oběti Ježíše Krista, který Martinů pojal jako vesnickou lidovou pobožnost. Romance z pampelišek pro soprán sólo a smíšený sbor a Mikeš z hor pro sóla smíšený sbor a instrumentální ansámbl jsou dvěma ze čtyř tzv. kantát z Vysočiny na slova Miloslava Bureše, básníka, který stejně jako Martinů pocházel z Poličky.

Zatímco první na pozadí přírodních dějů vypráví osobní příběh milenců, které rozdělila sedmiletá vojenská povinnost, druhý o prostém pasáčku koz má vlastenecký a protiválečný přesah. Romance z pampelišek a Mikeš z hor jsou spolu s Otvíráním studánek a Legendou z dýmu bramborové nati čtyřmi „kantátami z Vysočiny“, které Pražský filharmonický sbor v listopadu natočil na CD. Nahrávka vyjde na jaře 2016 na nosičích společnosti Supraphon.

Dramaturgicky promyšlený sborový cyklus Pražského filharmonického sboru, který tradičně obsahuje i díla, jež v České republice dosud nebyla uvedena, bude pokračovat dvěma koncerty v kostele sv. Šimona a Judy v Praze 24. února 2016 zde zazní Čtyři zpěvy Johannesa Brahmse, Z kytice národních písní slovanských Antonína Dvořáka, Komm, Jesu, komm J. S. Bacha a české premiéry Stabat mater a Nesmrtelného Bacha (na motivy Bachova chorálu Komm, süßer Tod) norského skladatele Knuta Nystedta. 5. května 2016 sbor provede tři sborové kompozice Leoše Janáčka – Hradčanské písničky, Kantor Halfar, Potulný šílenec – a Requiem Zdeňka Lukáše.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.