Sváry v MET zažehnány, nová sezona by měla začít bez zpoždění

Vedení Metropolitní opery uzavřelo dnes po půlnoci dohodu s odboráři jevištních pracovníků, čímž se vyřešily poslední výrazné překážky, kvůli kterým hrozilo posunutí zahájení sezony. MET vydala před několika hodinami tiskové prohlášení, v němž uvedla, že dohodou předešla „možné krizi v největší národní výkonné umělecké organizaci“ a dodala, že „předsezonní zkoušky a přípravy na sezonu 2014-2015 budou pokračovat bez přerušení.“

Odbor jevištních pracovníků Local 1 (International Alliance of Theatrical Stage Employees) byl po orchestru, sboru a sólistech poslední skupinou, která s vedením jednala o podmínkách. Matthew D. Loeb, hlavní představitel Local 1, uvedl, že „ačkoli jednání nebylo snadné, v posledních hodinách jsme byli schopni vytvořit dohodu, díky které bude moci show pokračovat a která je zároveň přijatelná pro naše členy,“ (…the show to go on and is fair for our members).

Peter Gelb, foto Mark Veltman/The New York Times

Středeční dohoda tak zřejmě signalizuje začátek konce zákulisního dramatu Metropolitní opery, které vyvolalo rozhodnutí generálního ředitele Petera Gelba. Ten letos v únoru oznámil, že požaduje snížení platů o 16 procent u všech 2467 zaměstnanců operního domu – od sólistů a členů orchestru až po jevištní techniky či kadeřníky. Odborové organizace Gelbův návrh odmítly s argumentem, že Gelbem navrhované podmínky by je prý ve skutečnosti připravily o čtvrtinu platů. Následovaly měsíce ostrých sporů a dohadů v médiích i na sociálních sítích.

Podmínky dohody, kterou vedení MET s Local 1 uzavřelo, jsou srovantelné s těmi, kterých dosáhly během posledních dnů další dva odbory – American Guild of Musical Artists sdružující sólisty, sbor a režiséry a American Federation of Musicians zastupující orchestr. Výsledkem jednání je snížení mzdy o 3,5 procenta na začátku sezony, po kterém bude následovat další snížení o 3,5 procenta v průběhu příštích 6 měsíců. Ve smlouvách je ale zakotveno i zpětné zvýšení platu o 3 procenta, kterého se zaměstnanci MET dočkají v příštích 4 letech.

Zdá se tedy, že po několika měsících nejistot jsou sváry konečně zažehnány a že 22. září vstoupí MET Mozartovou Le nozze di Figaro do nové sezony, v níž podle plánů uvede 221 představení 26 oper, z toho 6 v premiéře.

Sdílet článek: