Studentské koncerty i Mezinárodní umělecký maratón na festivalu Praha, klasika

V Praze, Brandýse nad Labem a Kutné Hoře v těchto dnech probíhá mezinárodní hudební festival Praha, klasika. Oficiálně pod tímto názvem pošesté probíhající akce má ve skutečnosti bezmála třicetiletou mezinárodní historii. Její nynější pojmenování se datuje od spojení několika samostatných specializovaných menších festivalů a interpretačních hudebních kurzů: Hornclass, Ameropa a Filarmonietta Praga. Letošního ročníku s podtitulem Cesty zářivé budoucnosti se v sólových a komorních programech Ameropa a v orchestrální akademii Filarmonietta Praha zúčastní více než 250 hudebníků z Číny, Holandska, Mexika nebo Spojených Arabských Emirátů a USA.

Více než polovina z nich jsou studenti všech věkových kategorií od šesti let do dospělého věku. Zbývající část tvoří lektoři, renomovaní hudební profesionálové z předních amerických, evropských i asijských univerzit a významných kulturních institucí, vč. například  České filharmonie, a profesionální spoluúčinkující umělci.

Festivalový program končí 7. srpna, návštěvníci se ještě mohou těšit například na studentské koncerty (Praha – ZUŠ  Břevnov 31. 7. a Profesní Dům 2. 8.), velké pozornosti se tradičně těší koncerty orchestrální. Program Hudebně zcela Vaši: pánové Mozart, Dvořák & Rutter zazní ve dvou provedeních: v pražském Anežském klášteře 1. 8. a v kostele sv. Barbory v Kutné Hoře 4. 8. Kombinací hudebních (vč. večerní late jazz session) i dalších uměleckých disciplín (výtvarný projev, balet) je Mezinárodní umělecký maratón, celodenní program nabitý zajímavým uměním. Koná se v pražském Klášteře sv. Anežky v sobotu 27. 8. V hlavním večerním programu k oslavě osmdesátých narozenin japonského hudebního pedagoga, muzikoterapeuta, sbormistra a dirigenta Tsutomu Masuka, mj. vystoupí jako host také Pražský komorní balet.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější