Studenti JAMU složili pro festival Janáček Brno dvě nové opery

Dva studenti Hudební fakulty JAMU zkomponovali původní díla, jejichž premiéra se uskuteční nadcházející neděli 18. listopadu ve školním Divadle na Orlí. Skladatel Jiří Najvar je autorem komického dílka Falstaff, jeho kolega Daniel Šimek napsal meditativní opus Neznámá na motivy stejnojmenné hry ruského básníka a dramatika Alexandra Bloka. Obě díla vznikla na objednávku prestižního festivalu Janáček Brno 2018 a v rámci jeho programu budou také poprvé uvedena. Premiérové představení začíná v 19 hodin, druhá premiéra se ve stejném čase uskuteční hned následující den. Reprízy v Divadle na Orlí se uskuteční 21. 11., 22. 11. a 27. 11. vždy od 19 hodin. Derniéra se pak odehraje při festivalu MFJB 28. listopadu.

Oba mladí tvůrci své opery vytvořili mezi lety 2014-2017. Dirigent operního dvojvečera Jiří Habart upozorňuje, že posluchači uslyší hudebně dvě zcela odlišná díla. Jak napovídá název prvního díla, půjde o veselohru samotného Shakespeara zhudebněnou po vzoru belcantové opery buffy. Hrdinou Falstaffa je stárnoucí požitkář, kterého touha po hýření a mladých ženách dovede až do nastrojené pasti. „Mám obecně pocit, že se v opeře málo smějeme,“ uvedl Najvar k volbě tématu a svému bezmála hodinovému dílku.

V posledním jednání Falstaffa odehrávajícím se v čarovném lese na scéně dokonce figuruje dětský sbor skřítků a víl. Inscenační tým tvoří celá stovka lidí a kromě studentů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se v inscenaci objeví také externí herci a právě dětský sbor Kantiléna. Oba tituly inscenuje režisérka Natálie Gregorová jako divadlo v divadle. „Herci přicházejí na scénu tedy do divadla a pomalu se postupně do svých rolí dostávají,“ doplnil představitel Falstaffa Tadeáš Hoza. Cílem nastíněné režijní koncepce je poukaz na některé vnějškové rysy fungování divadelního života, včetně vztahů či intrik. Jak doplňuje dirigent Habart, jde vlastně o operu založenou na recitativech, v nichž různorodost nástrojových barev dotváří dějovou linii. Habart povede třicetičlenný Janáčkův akademický orchestr.

Neznámá, foto JAMU

Předlohou k libretu opery Neznámá, které bude v češtině, se stala stejnojmenná divadelní hra z pera ruského symbolistického autora Alexandra Bloka. „Když jsem si dramatický text přečetl, byla to láska na první pohled,“ uvedl skladatel Šimek. Děj opery se odehrává na pomezí reality a snu. Hrdiny opery jsou Básník hledající neznámou dívku Marii, která symbolizuje hvězdu na zem spadlou. „Hlavní myšlenkou opery je hledání vlastního ideálu, kterého se člověk vlastně bojí dotknout,“ doplnil Šimek. Opera Neznámá se tak podle režisérky Gregorové na rozdíl od prvního titulu obrací do vnitřního světa a k ideálům, k nimž se postava Básníka snaží přiblížit. „Komično buffy se prolne do melancholie Neznámé,“ komentuje režisérka řazení děl v jednom večeru. Některé z vedlejších postav se objeví v obou operách a oba tituly zdánlivě propojí.

Hudební fakulta JAMU do programu Mezinárodního festivalu Janáček Brno vstoupí ještě dvakrát. Už 18. listopadu se v 11 hodin uskuteční dopolední matiné v autentickém prostředí Janáčkova domečku, kde zazní tři skladatelova významná díla v podání mladých interpretů z HF JAMU. Prvního prosince se taktéž v 11 hodin již potřetí představí brněnská akademie přímo v budově fakulty posluchačům festivalu komponovaným studentským pořadem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější