Struny podzimu zveřejnily program, do Prahy přivezou průkopníka minimalismu Terryho Rileyho

Letošní 22. ročník Strun podzimu se uskuteční od 9. října do 10. listopadu. Do Prahy během těchto dní přijede průkopník minimalismu Terry Riley, vokální ansámbl Ars Nova Copenhagen s dirigentem Paulem Hillierem nebo soulová zpěvačka Lizz Wright. „Téměř všechny koncerty budou zároveň českou premiérou. Řada umělců přijíždí do Česka vůbec poprvé a ti, kteří už u nás někdy dříve vystoupili, se představí tak, jak je české publikum doposud nemělo příležitost spatřit,“ říká prezident festivalu Marek Vrabec.

Struny podzimu zahájí 9. října v Národním památníku na Vítkově vokální soubor Ars Nova Copenhagen, který pod taktovkou Paula Hilliera uvede mimo jiné skladbu In C od Terryho Rileyho. Tuto přelomovou skladbu napsal Terry Riley už v roce 1964 a vlastně tím ještě před Stevem Reichem a Philipem Glassem stál u zrodu amerického minimalismu. Terry Riley přijíždí do Česka vůbec poprvé, a to nejen jako host zahajovacího koncertu. O den později se představí jako pianista v intimním duu se synem Gyanem, jehož tradiční indickou hudbou, flamenkem a západoafrickými rytmy inspirovaná hra na kytaru skvěle souzní s otcovými melodickými nápady.

Paul Hillier

Na popud Strun podzimu vyjíždí vůbec poprvé mimo domovský ostrov čtyřčlenná irská kapela Andyho Irvinea a Paula Bradyho, aby fanouškům z kontinentu představila irský folk v té nejryzejší podobě. Loni v Anežském klášteře vyprodal oba své sólové recitály kytarista Ralph Towner. Letos má podobné ambice Egberto Gismonti, který si do Prahy přichystal rovněž dva sólové recitály, avšak s různými nástroji – kytarou a klavírem. Různorodost a obtížnou zařaditelnost Gismontiho tvorby sympaticky potvrzují odborné reakce na jeho desáté album Dancadas Cabecas. „V Anglii bylo oceněno v kategorii popu, v USA v kategorii lidové hudby a v Německu jako klasické album,“ uvedl programový ředitel festivalu Vilém Spilka.

Po nezapomenutelných koncertech Young Fathers a Shabazz Palaces v minulých ročnících pokračuji Struny podzimu ve zkoumání současného hip hopu. Tentokrát tento žánr zastupuje Kaliforňan Open Mike Eagle, který patří k nejzásadnějším představitelům art-rapu. Eaglovo poslední album Brick Body Kids Still Daydream zařadil kultovní magazín Rolling Stone mezi 50 nejlepších desek roku 2017. Česká premiéra čeká také zpěvačku Lizz Wright a poprvé se v Praze představí třiatřicetiletý srbský houslista Nemanja Radulović, který si pro svůj festivalový debut zvolil virtuózní romantický program z děl Saint-Saense, Debussyho, Chaussona a Ravela. Elektronický virtuos a hudební provokatér Venetian Snares vydal před pár týdny společné album s multiinstrumentalistou a producentem komerčně úspěšných nahrávek Danielem Lanoisem. Zdánlivě nepředstavitelné spojení umělců z rozdílných hudebních světů dalo vzniknout nahrávce, která si hned po vydání vysloužila řadu pozitivních recenzí. Na Strunách podzimu vezme tato dvojice návštěvníky koncertu na společnou cestu znepokojivou krajinou plnou neprobádaných hudebních zákoutí.

Punch Brothers

Festival ani letos neopomene českou hudební scénu. Do Divadla Archa pozval skladatelku, osobitou kytaristku a zpěvačku Dagmar Voňkovou. Přestože koncertuje převážně sólově, s radostí přivítala nabídku Strun podzimu předvést to nejlepší ze své tvorby výjimečně za doprovodu kapely v aranžích vytvořených přímo pro tuto příležitost. Skladatel a hudebník Petr Ostrouchov speciálně pro tento festivalový večer sestavil kapelu ze špičkových umělců, jakými jsou Beata Hlavenková, Jiří Slavík, Oskar Török, Marcel Bárta a další. Po vystoupení s Bradem Mehldauem se na Struny podzimu vrací mandolinista a zpěvák Chris Thile. Tentokrát fanoušky se svou domovskou kapelou Punch Brothers vtáhne do unikátního světa „bluegrassu pro 21. století“. Pětice z Brooklynu posouvá hranice všech žánrů, jichž se dotkne – country, jazzu i klasické hudby. Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstarají 10. listopadu v Rudolfinu pianista Michel Camilo a kytarista Tomatito. Jejich tvorba unikátně kombinuje jazz, karibskou hudbu a flamenco. Za poslední desku Spain Forever si duo vysloužilo Latin Grammy v kategorii instrumentální album.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější