Struny podzimu budou letos překvapovat a rozšiřovat obzory

Pestrá paleta žánrů, kterou festival rozehraje, postaví nekompromisní modernu vedle pevných kořenů hudební tradice několika kultur. Sofistikovanou rafinovanost najdeme v sousedství spontánní živelnosti, životní moudrost vedle kreativní mladistvé hravosti. „Nesázíme jen na zvučná jména, snažíme se pro české publikum objevovat také nové umělce a přinášet tak našim návštěvníkům nečekané hudební setkání a zážitky,“ přibližuje letošní program Marek Vrabec, umělecký ředitel Strun podzimu.

Struny podzimu letos nabídnou pozoruhodný vhled do současné world music i jejích dávných kořenů. Slavnostní zahájení ve Státní opeře bude patřit Marize, ikonické ambasadorce portugalského žánru fado. „Jsme rádi, že Marizu můžeme uvést nyní, kdy se po letech zdařilých inovací a experimentů vrací s pokorou i grácií ke kořenům fada – tohoto portugalského blues, které přivedla do nejprestižnějších koncertních domů po celém světě,“ líčí Marek Vrabec. Na Pyrenejský poloostrov zavedou po pěti festivalových týdnech posluchače i tóny závěrečného koncertu, jenž bude ve Stavovském divadle patřit královně flamenka 21. století Estrelle Morente, pokračovatelce slavného andaluského muzikantského rodu, jejíž křišťálově čistý, emocemi nabitý hlas a okouzlující šarm dávají flamenku nové impulzy.

Napříč staletími bude v Pražské křižovatce znít ohlas dávné perské mystiky ve vystoupení íránského mistra strunného historického nástroje setaru Hosseina Alizâdeha, kterého doprovodí virtuózní perkusista Pejman Hadadi. Další pravidelná festivalová výprava za poznáním tajemství lidského hlasu již tradičně v českém muzeu hudby povede za bezmála devět století starým mystériem gruzínské mužské vokální polyfonie v podání sboru Didgori.

MarizaFestival představí ikonu soudobé (nejen) vážné hudby Steva Reicha i mladé tvůrce jdoucí v jeho šlépějích. Steve Reich je jedním ze zakladatelů minimalismu a zároveň jednou z největších osobností moderní hudební historie. Na Strunách podzimu se na Nové scéně ND aktivně zúčastní uvedení svého raného díla pro dva páry rukou Clapping Music. Kompletní Reichův Drumming zazní v provedení ansámblu bicích nástrojů cenou Grammy oceněného perkusisty Colina Currieho. Jednou z nejrespektovanějších inovátorek na poli současné hudby je mladá izraelská violoncellistka Maya Beiser, která zaujme vytříbenou virtuozitou, šarmem a neotřelým vizuálním pojetím svého vystoupení včetně projekcí, stejně jako zapojením vlastního softwaru, a která si svůj sólový debut odbude v bývalém kině pod Veletržním palácem.

Každoročně zní Strunami podzimu jazz v jeho nejrůznějších podobách a i letos představí jak matadory světových pódií, tak špičkové hráče nejsoučasnějšího ražení. Šest dekád je na špici jazzové karavany klavírista Ahmad Jamal, kterého počítal ke svým nemnohým inspirátorům i velký Miles Davis. Ikona africké hudby, charismatický moudrý muž a jeden z nejlepších jazzových trumpetistů světa Hugh Masekela provede v komorním duu se svým dlouholetým spoluhráčem a přítelem, klávesistou Larry Willisem, posluchače v pražském Rudolfinu napříč tzv. American Songbookem, tedy Americkými standardy. Ke Strunám podzimu patří také objevy. Tím letošním je původně bluegrassový dnes  všestranný virtuóz na mandolínu a zpěvák Chris Thile, jemuž bude sekundovat jeden z nejkreativnějších jazzových klavíristů současnosti Brad Mehldau, kterého jako první v Česku představily právě Struny podzimu.

 

Sdílet článek: