Pražští symfonikové zahrají v Obecním domě hudbu z českých filmů

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Foto: Petr Dyrc

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s hercem a hudebníkem Ondřejem Brouskem a dirigentem Janem Kučerou připravili mimořádný koncert, věnovaný českým autorům filmové hudby. Uskuteční se ve čtvrtek 2. května v Obecním domě. Zazní suity z historických i současných filmů, jako jsou Postřižiny, Slavnosti sněženek, Ostře sledované vlaky, Hej rup!, Kristián, Svět patří nám, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Starci na chmelu, Limonádový Joe, Kolja nebo Anděl Páně 2.

„Filmová hudba zní v koncertních sálech poměrně často. Netoliko už však hudba z českých filmů. Přitom v mnoha z nich nalezneme originální hudební nápady! Její autoři by v Roce české hudby neměli být opomíjeni,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.

„Mám rád filmy a speciálně ty české. Ve většině z nich je skvělá hudba, kterou někdy vnímáme možná trochu nespravedlivě jen jako kulisu k příběhu. Mnohokrát ovšem nejsou k dispozici notové materiály. Naštěstí hudba ve filmech stále zní a dá se velice dobře rekonstruovat či nově zaranžovat. Proto jsem vytvořil již několik takových symfonických filmových suit, ve kterých se snažím tyto klenoty představit publiku koncertně. Chci publiku stále připomínat velká skladatelská jména české filmové hudby, jako jsou Luboš Fišer, Jiří Šust či Petr Hapka,“ poznamenal Jan Kučera, který sám během koncertu usedne za klavír, od něhož bude řídit orchestr. Jeho kolega Ondřej Brousek bude koncert moderovat.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Foto: Petr Dyrc

Koncert pokrývá takřka celou historii zvukového filmu v Čechách. Program začíná filmy z třicátých let, k nimž orchestr F.O.K nahrál hudbu; například C. a K. polní maršálek, To neznáte Hadimršku nebo Hej rup! V průběhu večera zazpívají sólově i v několika duetech Doubravka Součková s Janem Cinou. V jejich podání zazní hity jako Den je krásný nebo Bossa nova ze Starců na chmelu nebo třeba So fár tu jů aj mej z Limonádového Joe. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem FOK získal obrazové materiály k historickým filmům, které bude během koncertu promítat.

Symfonické suity z melodií ze starých českých filmů jsem zkomponoval na objednávku České filharmonie už v roce 2003 a od té doby jsem je několikrát provedl s téměř všemi českými orchestry. Tehdy jsem vybral ty největší prvorepublikové filmové hity jako písně Jen pro ten dnešní den, Slunečnice, Přednosta stanice a podobně. U filmových melodií Petra Hapky jsem měl to štěstí, že jsem to ještě stihl s Petrem osobně důkladně probrat, měl radost, že taková symfonická suita vznikne, a sám mi dával tipy na výběr,“ dodává Jan Kučera.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Foto: Petr Dyrc

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„Jan Kučera tvoří s Ondřejem Brouskem vskutku sehranou dvojici; oba vkusně a vtipně moderují, oba hrají na klavír, oba jsou skladatelé a oba se v hudbě, i té filmové, tolik vyznají. Proto není povolanějších pro večer, který bude patřit české filmové hudbě. A protože květen 2024 je jedním z vrcholů Roku české hudby, vezmeme to pěkně z gruntu. Tedy od Ježka po Sluku, ale také od Vačkáře po Soukupa a od Beneše k Hapkovi. Aneb od Kristiána po Kolju, od Přednosty stanice po Tajemství hradu v Karpatech. Tento večer bude zkrátka F ve zkratce FOK svítit jak Hotel Modrá hvězda.“

Program

ČESKÁ FILMOVÁ HUDBA

2. května 2024 od 19:30, Obecní dům, Smetanova síň

Postřižiny, Slavnosti sněženek, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková, C. a K. polní maršálek, Hej rup!, Kristián, Svět patří nám, Dívka v modrém, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Krakonoš a lyžníci, Páni kluci, Starci na chmelu, Limonádový Joe, Kolja, Anděl Páně 2

Ondřej BROUSEK | průvodce večerem
Doubravka SOUČKOVÁ, Jan CINA | zpěv
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Jan KUČERA | dirigent, klavír, průvodce večerem

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější