úterý, 15. únor 2022

Struny dětem se vracejí do Minoru. Zvou na Báru Polákovou, Ondřeje Rumla, Pišlické příběhy i Zvěřinec na radnici

Napsal(a) 

, foto Petra Hajská foto: Petra Hajská

S nadcházejícím jarem se vrací rodinný festival Struny dětem, který poslední březnový víkend opět rozehraje, rozezpívá i roztančí tradiční prostory divadla Minor a Novoměstské radnice. Od pátku 25. března do neděle 27. března se mohou malí i velcí návštěvníci těšit na pestrou nabídku představení, koncertů od popu, přes klasiku až k jazzu, i nejrůznějších kreativních workshopů. Jednotlivé akce jsou rozděleny dle věkových kategorií. Kompletní program a všechny podrobné informace jsou k dispozici na webu Struny dětem, kde je k dispozici také předprodej vstupenek.

Jsme šťastni, že se po dvou improvizačních covidových letech vracíme do míst, které Struny dětem považují za svůj domov, tedy do divadla Minor a na Novoměstskou radnici,“ říká ředitelka festivalu Dana Syrová a dodává: „náš program vyzdvihuje českou autorskou tvorbu a užívá si jejího sdílení napříč generacemi, na radnici pak přicházíme se zcela novým formátem procházky, která bude pro každého jiná.

Program festivalu Struny dětem v Minoru otevře v páteční podvečer minorské divadelní představení ZÁ-TO-PEK! …a tak jsem běžel, které divákům přiblíží osobnost našeho jedinečného sportovce. Představení získalo řadu nominací a cen, včetně Ceny Thálie pro Ondřeje Nosálka a nominace na tutéž cenu pro Johanu Schmidtmajerovou. Sobotní dopoledne bude velká scéna divadla Minor patřit Pišlickým příběhům – autorskému projektu Beaty Hlavenkové podle knihy Filipa Rychlebského v podání Ivana Trojana, Gabriely Vermelho, Milana Caise, Petra Ostrouchova a dalších. V tanečně-divadelním představení Sen o Boženě se vypraví tanečnice a propagátorka flamenka Jana Drdácká po stopách své babičky, která ji přivedla k hudbě a tanci. Odpoledne vystoupí v programu Bára Dětem!!! zpěvačka Barbora Poláková, která vedle moderního popového zvuku a svébytné poetiky přinese pulzující a zábavnou show plnou vtipných glos. Na barevnou variaci hudebních stylů a nálad ve spojení klavíru houslí a dvou krásných hlasů pozvou Bára Zmeková a Nina Marinová. Na Setkání u houslí se těší koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička společně s klavíristou Martinem Kasíkem. Průvodcem programu bude po celý víkend herec Filip Jevič.

Ondřej Ruml, foto archiv SD Ondřej Rumlfoto: archiv SD

V neděli se se čtyřmi klarinety vydáme na koncertu Lúky zelené za krásami přírody doma i v daleké cizině. Hudební těleso Clarinet Factory, které si na tuhle objevnou cestu přizvalo pětici dívek z folklorního souboru Grunik pod vedením Anny Pavliskové. Hudební criss-cross nachystali vynikající mistři svých nástrojů: Akordeonista Jakub Jedinský a houslista Pavel Fischer. V programu nazvaném Jdeme na Ježka připravil Ondřej Ruml se členy Matej Benko Quintetu nově pojaté písně slavného Osvobozeného divadla. Na výlet Od klasiky po folklor zve Cimbálová muzika České filharmonie, v níž členové našeho prvního orchestru dokazují, že lidová hudba je takřka nevyčerpatelným zdrojem inspirace.

Populární songy Davida Guetty, Eda Sheerana, Michaela Jacksona, Ariany Grande nebo skupiny Clean Bandit se v koncertním pojetí Marca Čaňa a Cover Paradise stanou hudebními stylovými i mezigeneračními mosty. Velkolepé finále letošních Strun dětem bude patřit Kabaretu tlukot a bubnování, výročnímu koncertu písní legendární minorské inscenace, která procestovala svět. Tři skřítci se poprvé vydali na nebezpečnou a strašidel plnou cestu za prstýnkem princezny Květušky poprvé před 20 lety. Připraveny jsou po celý víkend i tematické workshopy, kde děti čeká zpěv, rytmika, tanec, základy hudební teorie i seznámení s historií hudby a tance. Lektory budou například Gabriela Vermelho, Jana Drdácká nebo minorský mistr bubnů Honza Hrovatitsch s herečkou a hudebnicí Markétou Ptáčníkovou či oblíbená La škola.

Kabaretu tlukot a bubnování, foto archiv SD Kabaretu tlukot a bubnovánífoto: archiv SD

V sobotu a v neděli se na Novoměstské radnici zabydlí Zvěřinec na radnici s živým orlojem, který je poctou zvířatům a autorům, kteří se jimi nechali inspirovat. Na děti bude čekat tajemný vodní svět, cesta Noemovou archou, ale také ptačí nadhled či naopak mikrosvět hmyzu. Dozví se vědecké a biologické zajímavosti, poznají lidová rčení, legendy a mýty, historická, ale i zcela současná vyobrazení zvířat v umění i literatuře. Čas na radnici bude odbíjet živý orloj – každých 15 minut návštěvníky čeká originální performance v podání žáků hudebních sekcí pražských ZUŠ zapojených do Akademie MenART a festivalu ZUŠ Open, dětský divadelní soubor Ty-já-tr pozve do svého čtenářského doupěte. Červenou niť celé procházky utkají přátelé ze Storytellingu. Festival také každoročně podporuje vybranou neziskovou organizaci – letos jde o Loutky v nemocnici, které již 17 let pomáhají ve zdravotnických zařízeních po celé republice a překvapí návštěvníky v orloji.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.