Středočeský kraj představuje svůj komorní orchestr: Pod vedením Jamníka a záštitou Hrůši

Již v červenci se uskuteční první vystoupení nově založeného Orchestru akademie komorní hudby složeného z nejtalentovanějších českých i zahraničních hudebníků a hudebnic, který bude působit především na území Středočeského kraje. V jeho čele bude stát violoncellista Tomáš Jamník, který u projektu Akademie komorní hudby působí již od roku 2015 jako jeho umělecký vedoucí. Orchestr vystupující bez dirigenta chce dosáhnout stejného efektu jako při provádění komorní hry, jde tedy o snahu o maximální míru soustředění a vzájemného poslouchání.

Rozšíření akademie na komorní orchestr je jen přirozený a delší dobu plánovaný krok. Díky každoročním konkurzům máme pod našimi křídly nejtalentovanější studenty a studentky hudby do 26 let, kteří spolu pravidelně vystupují na českých i mezinárodních pódiích. Skvělých skladeb pro komorní orchestr je velká řada a všichni se mají na co těšit,“ sdělil Tomáš Jamník.

Akademie komorní hudby se od roku 2015 věnuje podpoře mladých talentů z České republiky. Mezinárodní přesah je rozvíjen skrze úzkou spolupráci s německou nadací Villa Musica Rheinland-Pfalz, díky které se čeští stipendisté setkávají s nadanými německými studenty a špičkovými lektory. Kulturní výměna s Německem je umožněna především díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti. Akademie působí také díky podpoře Středočeského kraje, ve kterém se vedle koncertní činnosti věnuje i vyhledávání nových koncertních míst. Uměleckou záštitu akademii poskytl dirigent Jakub Hrůša: „Není žádným tajemstvím, že jedním z klíčů ke kvalitě a úspěchu každého kolektivního muzicírování, hru v orchestru jistě nevyjímaje, je živý, pravidelný a hluboký kontakt s komorní hudbou. I sebevětší ansámbly se snaží hrát s ohledem na detail a vzájemnou myšlenkovou i citovou propojenost. Akademie komorní hudby je projektem, který mladým lidem jedinečným způsobem umožňuje se tuto těžko postradatelnou uměleckou kvalitu pod dohledem skvělých hotových hudebníků naučit.“

Červencový debut Orchestru akademie komorní hudby se odehraje pod vedením členů Berlínské filharmonie. Koncerty proběhnou 11. července v Kostelci nad Černými lesy, 12. července v Kutné hoře a 15. července v Poděbradech. V Poděbradech uspořádá Akademie komorní hudby také sérii speciálních komorních koncertů, například večerní recitál souboru Trio Incendio v Divadle Na Kovárně, nebo nokturno s čistě Bachovským programem u pramene prof. Libenského.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější