neděle, 5. prosinec 2021

Splněný sen. Tomáš Kačo sólově vystoupí v Rudolfinu i v rodném Novém Jičíně

Napsal(a) 

Tomáš Kačo, foto John Pangilinan Tomáš Kačofoto: John Pangilinan

Český klavírista Tomáš Kačo, jenž zůstal po studiích na Berklee College of Music natrvalo v USA, má v rodné zemi pouze několik koncertů. Do konce letošního roku zde odehraje pouhé dva koncerty, na kterých se mohou posluchači těšit na jeho osobitý styl založený na fúzi klasiky, jazzu i tradiční romské hudby. Pod křídly FOK v rámci koncertní řady Světová klavírní tvorba připravuje na sobotu 11. prosince do Dvořákovy síně Rudolfina sólový klavírní recitál, na kterém mimo jiné zazní výběr z jeho nejaktuálnější tvorby, ukázky z úspěšného alba My Home ale i variace na tradiční vánoční koledy. V úterý 14. prosince pak zamíří do rodného Nového Jičína, kde chystá v Beskydském divadle vánočně laděný koncert. Jedná se o jeho první koncert v Novém Jičíně od odjezdu na studia do USA.

Za dob studií v Praze jsem do Rudolfina chodil často a velmi rád, a vždy jsem měl k tomuto místu velkou úctu. Bez nadsázky povazuji svůj sólový debut v Rudolfinu jako ‚dream come true‘ – splněný sen,“ říká s úsměvem Tomáš Kačo.

Do České republiky se Tomáš Kačo vrátí až v červenci příštího roku, kdy vystoupí po boku PKF – Prague Philharmonia na slavnostním koncertě u příležitosti zahájení českého předsednictví Evropské unie. Přímo pro tuto příležitost Tomáš Kačo komponuje novou skladbu, kterou trefně pojmenoval Stronger than yesterday, tedy Silnější než včera.

Hudbu Tomáše Kača označují kritici za žánr „sui generis“, natolik je jeho způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální. Jeho cesta od bazarového rozladěného pianina v novojičínském bytě tradičně velké romské rodiny za klaviaturu koncertního Steinwaye v plné newyorské Carnegie Hall má rysy amerického snu. Je za ní ale, kromě potřebné trochy štěstí, zejména píle, pracovitost, zvídavost a odvaha. Po konzervatoři v Ostravě a HAMU v Praze završil svá studia absolutoriem na Berklee College of Music v USA. Debutové album symbolicky nazvané My Home vydal v roce 2018. Následovala série pěti singlů postupně vydávaných v prosinci loňského roku, symbolicky v termínech rušených koncertů během pandemie. Tomáš Kačo komponuje i aranžuje hudbu pro sbory a orchestry, ale věnuje se i filmové hudbě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.