SOČR zahájí sezonu s Maríou Dueñas

Zahajovací večer řady „Klasika v Rudolfinu“ přivede na pódium Dvořákovy síně jednu z nejvyhledávanějších mladých hous­listek současnosti. Španělka María Dueñas zahraje virtuózní Koncert Ericha Wolfganga Korngolda. Dále uvede šéfdirigent orchestru Petr Popelka První symfonii Gustava Mahlera, zvanou Titán. To vše v pondělí 2. října od 19.30 v Rudolfinu. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava a Eurorádio, záznam nabídne 4. října ČRo D-dur.

Oblíbený Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda je nesen pozdně romantickým hudebním jazykem, třebaže je datován rokem 1945. Dílo klade (zejména ve finále) značné požadavky na virtuozitu, zároveň obsahuje mnoho melodických a lyrických epizod. Jeho premiéra se konala v únoru 1947 v programu orchestru St. Louis Symphony s Jaschou Heifetzem jako sólistou. Koncert je věnován Almě Mahlerové, vdově po slavném skladateli, která od roku 1940 rovněž žila v Americe, stejně jako Korngold.

První z Mahlerových symfonií vznikla mezi koncem roku 1887 a březnem 1888, v konečné podobě však měla premiéru až v roce 1896 v Berlíně. Úvodní věta je plná zvuků přírody. Druhá si kouzelně pohrává s tanečními rytmy. Ve třetí větě, smutečním pochodu s variacemi na písničku Frère Jacques, hudba balancuje, jako u Mahlera ostatně často, na hraně pokleslé triviálnosti a parodie, nicméně záměrně a s hlubokým smyslem. Finále potom otvírá nebesa, bouří, bojuje – a nakonec hlásí v heroickém závěru vítězství. Dílo, vystavěné do ohromující hudební architektury, obsahuje zvuky loveckých rohů, ohlasy venkovských tanců i klezmerových kapel a narážek na vlastní písně i na lidové melodie.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější